120 éve született Christian Dior, az egyik leghíresebb divattervező

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

1905. január 21-én született Christian Dior francia divattervező, az egyik legikonikusabb divatház névadója. Dior rengeteget tett azért, hogy a párizsi divat fontos tényezővé váljon a világon. Többek között a New Look stílusról híres (erről később), ami szinte leuralta a divatot a második világháborút követő évtizedben. És komoly vitákat is generált.

Dior jómodú családba született, négy testvére volt. A szülei azt szerették volna, ha diplomata lesz. Dior ifjúként politológiát tanult egy párizsi egyetemen, de valójában a művészetekhez húzott a szíve: a húszas évei elején illusztrációkat kezdett árulni az utcán.

Később nyitott egy kis művészeti galériát az apja anyagi segítségével. De miután a nagy gazdasági világválság (1929-39) közepén az apa csődbe ment, a fiatal Dior is kénytelen volt bezárni a galériát. Divatillusztrátorként kezdett el dolgozni, tervezők is szívesen alkalmazták. 1938-ban Dior Párizs vezető divattervezőjének, Robert Piguet-nek lett a segédtervezője. Miután szolgált a második világháborúban, Lucien Lelong tervező divatházához csatlakozott.

Dior. Fotó: FlickR

De mi is az a divatház?

A divatház olyan vállalat, amely divatos ruházatot és kiegészítőket tervez, gyárt és értékesít. Nevük összekapcsolódott az haute couture-rel. Az haute couture (ejtsd: otkutűr) francia kifejezés, és előkelő, „magas szabászatot” jelent. A nagyon exkluzív, egyedi gyártású divatcikkek tartoznak ide, amelyek kiváló minőségű, drága anyagokból, igényes kézimunkával készülnek. A mai Franciaországban az haute couture védett névnek számít.

Egy darab a Dior 2007-es kollekciójából. Fotó: FlickR

Egy divatház csak akkor lehet couture, ha például kínál megrendelésre gyártott darabokat, és minden évben kétszer bemutat egy 50 darabból álló kollekciót a párizsi közönségnek. De a kifejezést általánosabban is használják az egyedileg gyártott, divatos ruhára, akkor is, ha azok Milánóban vagy New Yorkban készültek. A kifutón viselt darabok persze nem arra vannak, hogy flangáljanak bennük az utcán. Az igazi pénzt a prêt-à-porter (szó szerint kész viselet) – a mindennapi viseletre tervezett, sorozatgyártott – kollekciók hozzák.

Létrejött a Dior divatház

Dior 1946-ban alapította meg saját divatházát egy vagyonos ember közreműködésével. A következő évben mutatta be a forradalmi Ligne Corolle stílust, ami New Look néven vált ismertté. A hozzáértők szerint a stílus azért lett világsiker, mert Dior ráérzett arra, hogy mire vágynak a nők a háborús évek szűkölködése, anyagtakarékossága és férfias vonalai után. Nos, nőies öltözékre. Ezek az öltözékek a karcsú derekat, a csípőt és a dekoltázst hangsúlyozták. Emlékezetes volt az úgynevezett bar jacket is. Ez a galléros kabátka nagyon szorosan követte a test vonalát, majd deréktól lefelé elugrott tőle. De nem spóroltak a Diornál az anyaggal sem, egy húzott szoknyához akár tizenöt méter (!) anyagot is felhasználtak.

Bar jacket. Fotó: FlickR

Egy évvel a New Look bemutatása után a párizsi haute couture bemutatók már mind ezt az új stílust követték. A hétköznapi életet élő nők viszont nem engedhették meg maguknak a Dior ruháit, ráadásul néhányan pazarlónak nevezték a divatházat. Hiszen a szűkös években túlzásnak tűnt, hogy valaki olyan ruhát viseljen, amihez óriási mennyiségű anyagot használtak fel. De a következő tíz évben aratott a divatház, és bevezette például az A-vonalú és az Y-vonalú ruhákat.

1947-ben Dior kijött az első általa tervezett parfümmel, amelyet a legfiatalabb húgáról, Catherine-ről nevezett el. A testvér a második világháború alatt a francia ellenállás tagja volt, akit elfogtak, megkínoztak, majd koncentrációs táborba hurcoltak. 1945-ben a szovjet csapatok kiszabadították Catherine-t. Christian Dior a parfümök mellett cipőket, sminkeket és kiegészítőket is felvett a kollekcióiba, és terjeszkedni kezdett az Egyesült Államokban és nyugaton. Mindössze 52 éves korában, egy olaszországi vakációján halálos szívrohamot kapott. A divatház vezetését addigi asszisztense, Yves Saint-Laurent vette át, de a későbbi évtizedekben is nagy nevek ültek az igazgatói székben.

Források: Britannica. DW. Dior. Wikipedia. Kiss Katalin: Stílustervek bemutatása
szabadkézi rajzi technikákkal, módszerekkel. 

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Garfield

Kivételes eset.

Jó reggelt!

Zacskómentes nap!

Azahriah beszólt, kórházi csótányok, román párduc – híradó

Nem finomodik az olaj, még mindig a Pride miatt panaszkodik a Fidesz.