Hasznos is lehet a technológia a mentális egészségnek

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Sok kritika éri a modern technológiát, főleg a közösségi oldalakat, amiért rossz hatással vannak az emberek, és főleg a ti korosztályotok mentális egészségére. A kép persze itt is árnyalt, és vannak olyan újítások is, amik kifejezetten segítenek abban, hogy jobban odafigyeljünk magunkra és a belső békénkre. Szakértők szedtek össze párat, mi pedig tolmácsoljuk nektek.

1. Appok

Egyre több olyan telefonos applikáció van, amit pszichológusok/pszichiáterek segítségével fejlesztettek, és a különféle terápiákra alapoznak. Vannak bennük légzőgyakorlatok, izomlazítós nyújtógyakorlatok, meditációk, mesék, hangterápiák és a többi. Az a jó bennük, hogy bár nyilván nem helyettesítik a személyes terápiát, elő lehet venni akár éjfélkor is, amikor nem elérhető a terapeuta, és gyakorlatokat végezni, amik segítenek megnyugodni, esetleg elaludni. Akadnak ingyenes részei is ezeknek az appoknak, de a jelentős részük valamennyi havidíjba kerül. És nagyrészt angol nyelvűek. Ilyen a Calm, a Better Sleep vagy a Haedspace. De magyar nyelvű a NapiRelax, vagy van a Colorfy, ami színezős, tehát nyelvtudást nem igényel.

2. Virtuális Valóság

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

Magyar kutatók is dolgoznak azon, hogy beteg gyerekeknek a kórházba bevigyenek virtuális valóságot, amivel csökkenthetik az őket érő stresszt.

De a VR-t terápiában is használják már. Például arra, hogy valósághűen, mégis biztonságos környezetben nézhessünk szembe a félelmeinkkel, és a virtuális valóságban megszokjunk olyasmiket, amiktől rettegünk. Ehhez persze egy szakképzett terapeuta jelenléte vagy iránymutatása is kell.

3. Chat

A lelkisegélyszolgálatok ma már nemcsak telefonon, de chaten is elérhetőek. Mint például a Kék Vonal is. Így azok is megkereshetik őket, akiknek amúgy kényelmetlen, vagy nem szeretnek szóban beszélni a gondokról.

4. Gamification

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

A gamification azt jelenti, hogy valamit, főleg munkafolyamatot játékosabbá, érdekesebbé teszünk. A pszichoterápia is sokszor munkának tűnhet, de játékosabb elemekkel lehet a passzív folyamatot aktívvá tenni. Nem véletlen a művészetterápia előretörése.

De hogy visszakanyarodjunk a digitális oldalra: vannak már kifejezetten olyan játékok, amiknek célja a mentális egészség javítása, vagy az érzelmeink és gondolataink feletti kontroll visszaszerzése egy történeten keresztül. A Minecraftot is ezért dicsérik, mert a fantáziát beindítja, miközben kikapcsol és csökkenti a káros stressz szintet. De ott van a Caravan SandWitch, amiben semmi erőszak nincs, cserébe szép tájak, nyomozás és barátkozás van. A Playstation és Xbox weboldalain, vagy fórumokon rákereshettek arra, milyen játékokat ajánlanak a mentális egészség megőrzésére.

5. Online közösségek

Bár óvatosan kell a különféle fórumos vagy közösségi oldalas csoportokat megközelíteni, rengeteg olyan közösség van, amelyik valóban tud támogatást nyújtani a tagjainak. Ez nyilván nem helyettesíti a terápiát, de fontos és jó érzés, ha valaki tudja, nincs egyedül a problémájával. És mások is esnek át olyasmin, amin ő. Nemrég írtunk egy fiatal, nagyon beteg srácról, aki egy játék chatfelületén keresztül segített másokon, és a szülei csak halála után tudták meg, hány ember mentális egészségén javított. Ha lemaradtál róla, a történetét ide kattintva tudod elolvasni. (Psychology Today/ Kispolgár)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Einstein megbánta, hogy köze volt az atombombához

Nemrég árverésre bocsátották az erről szóló levelét.

Ma van a zacskómentes világnap. De segít ez a bolygón?

Egy csomó baj van a nejlonszatyrokkal. Megválni tőlük viszont nehéz.