Egy kínai cég azt állítja, hogy hamarosan meg lehet érteni az állatok beszédét is. Ehhez a mesterséges intelligenciát (AI) hívnák segítségül. A fordítóprogramra már be is adtak egy szabadalmi kérelmet.
A program lényege, hogy azonosítani tudja a háziállatok, elsősorban a kutyák és a macskák érzelmi állapotát. Elemezni tudja az állatok viselkedését és megfigyeli az általuk kiadott hangokat is. Ezekből az adatokból generál rövid mondatokat az AI, amit egy emberi hang olvas majd fel. Így hallhatjuk is, mire gondol a kedvencünk, miközben csúnyán néz vagy a füle tövét vakarja. Azt persze nem lehet majd száz százalékos pontossággal megérteni, mit gondolnak tényleg az állatok, de az AI nagy pontossággal érzékeli majd, ha a kutya vagy macska éhes, ki kell mennie, esetleg játszani akar.

A cég azt ígéri, hogy olyan programot készítenek majd, ami képes a folyamatos tanulásra. Így az újabb és újabb adatokkal bővül majd, ami segíti a „beszélgetés” pontosságát és hatékonyságát. A fejlesztésbe több mint kétezer önkéntest vontak be, akik a házikedvenceikkel együtt vesznek részt a kutatásban.
Ugyan a fordítóprogram még kezdetleges állapotban van, de a cég szerint már most hatalmas az érdeklődés rá. Azt viszont nem ígérik, hogy ez visszafelé is működhet majd. Az emberi beszédet egyelőre nem lehet nyávogássá, ugatássá alakítani. (sky.com)