Az űrállomáson kiemelten fontos a testedzés, amely kötelező része az űrhajósok napirendjének. Kapu Tibor és társai is minden nap edzenek.
A hosszabb ideig űrállomáson tartózkodó embereknek egészségügyi problémákat okozhat a súlytalanság. Ha azt szeretnénk, hogy az űrhajósok gond nélkül átvészeljék a visszatéréskor fellépő túlterhelést, akkor bizony elengedhetetlenek az edzések – magyarázza Vincze Miklós asztrofizikus a csillagászat.hu lapnak.
A súlytalanság egyik következménye a csontritkulás és izomsorvadás. Az emberi testet a Földön a nehézségi erő akkor is terheli, ha nem is mozog. Tartania kell az embernek a saját testsúlyát, keringetni a vért, lélegzéssel beszívni és kifújni a levegőt. A súlytalanságban viszont nincsenek eléggé megterhelve az űrhajósok testrészei, ezért az izmok elgyengülnek.

Nemcsak az a probléma, hogy a Földre visszatérve gyakran felállni is nehéz az űrhajósoknak, hanem az is, hogy az űrállomás fedélzetén is csökken a munkaképességük. Tartós űrutazás során egyre komolyabb szövődmények léphetnek fel. Ezek ellensúlyozására, illetve csökkentésére kell edzeni az űrben is.
Súlytalanságban viszont tornázni sem könnyű. Például súlyzózni nem lehet, hiszen a súlyzóknak sincs ott súlya.
Ezért az űrállomáson leginkább expandereket használnak, amik rugóval helyettesítik a súlyt. Illetve van egy fekvenyomó padhoz hasonló eszköz is van, ahol szintén rugók ellenében kell nyomni, sőt akár guggolni.
Az űrállomáson a futópad is speciális, ahhoz ugyanis egy hevederrel „hozzákötve” lehet csak szaladni. Különben ellebegnének onnan az űrhajósok.