Ma van az emoji világnapja 😊, de van, aki egy like-ot is félreért!

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ma már mindennek van világnapja, miért is ne lenne az emojiknak is. Ezek az üzenetekben, csetekben és weboldalokon használt hangulatjelek csak pár éve terjedtek el, így még az sem világos, hogy magyarul emodzsinak írjuk-e, vagy még mindig az angol változat a helyes.

Gondolnátok, hogy közel 1000 szabványosított emoji van? (Itt lehet például böngészni közöttük.)

Az emojik eredetileg japán jelek voltak, ott 1998-1999 környékén jelentek meg. Tíz év múlva már mindenütt a világon ismerték és használták őket. 2010-ben már több száz ilyet tartottak nyilván, ma viszont már nagyjából ezret.

2015-ben egy emoji lett az „év szava”! Konkrétan ez: 😂 („arc örömkönnyekkel”).

Leginkább a fiatalok szeretik, de ma már minden generáció használja az emojikat. A kommunikációban ma a figyelemért rövid és könnyen értelmezhető üzenetek versengenek. Ehhez a divathoz jól passzolnak az érzelmeket ilyen kis ábrával kifejező emojik.

Jól érted?

De van itt egy kis baj! Sokszor nincs mindenki tisztában, mit is jelent egy-egy emoji. Egy félreértett jel, egy másként értelmezett ikon pedig sokszor elég ahhoz, hogy elbeszéljünk egymás mellett, vagy akár megharagudjunk egymásra. Különösen érdemes azzal tisztában lenni, hogy az emojikat a különböző generációk másképp értelmezhetik. Egy emoji mást jelent a nagyinak, mint az unokának.

Egy kutatásból az derült ki, hogy a like jelet (👍) a legtöbben egyszerű jóváhagyásként értelmezik, de a Z generáció, azaz a most 15-25 évesek negyede már elutasítást, iróniát vagy akár sértést olvas ki belőle. Képzeld el, hogy te csak egyszerűen like-oltad egy barátod üzenetét, ő viszont magharagszik rád, hogy miért vagy ilyen elutasító.

A klasszikus mosolygó fej (🙂) szintén mást jelent az idősebbeknek, mint a fiatalabbaknak. A szüleitek szerint ez inkább egy kedves, pozitív, barátságos jelzés. A Z generáció majdnem fele viszont lekezelő üzenetként értelmezi, mintha azt mondaná: „erre nem is érdemes reagálni”.

Guld Ádám médiakutató szerint a divatos emojik folyamatosan változnak. 2025-ben például ezek a legnépszerűbbek:

1. A „táskás szemekkel ábrázolt emotikon”, ami a felhasználók szerint jól reagál a 2025-ös év zavaros eseményeire.
2. Kreatív, művészeti témájú posztokban tűnik fel egyre gyakrabban a festőpaletta.
3. Biztonsági kérdésekkel kapcsolatos megosztásokban az ujjlenyomat.
4. A környezettudatos felhasználók egy kopár fával utalnak a klímaváltozásra.
5. Az új AI technológiák népszerűségét mutatja, hogy a fiatalok a „varázslatos” értelemmel bíró szikrák emojijával utalnak az eszközre.

Guld Ádám szerint annak érdekében, hogy elkerüljük az emoji-használat okozta konfliktusokat, tartsunk be három alapszabályt:

  • Ne feltételezzük, hogy mindenki ugyanúgy értelmezi az adott jelet – főleg családi vagy munkahelyi beszélgetésekben.
  • Kérdezzünk rá bátran, ha nem értünk valamit – így elkerülhetjük a kínos félreértéseket.
  • Tartsuk észben, hogy az emojik is változnak – amit tíz éve mosolynak gondoltunk, ma már lehet gúnyos vagy passzív-agresszív jelentésű.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Miért ez az egész palackvisszaváltósdi?

És hová megy, amit bedobtunk a gépbe?

Hallottál már Tralalero Talaláról? És Ballerina Cappuccináról?

Ha még nem találkoztál volna vele: ez az Italian Brainrot.

Kázmér és Huba

Ki tudja, hol áll meg...