Kihirdették 2025 legjobb gyerekkönyveit

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Kihirdették 2025 legjobbnak ítélt gyerekkönyveit. Az Év Gyerekkönyve címre pályázni lehet, idén 110 kötet közül választotta ki a legjobbakat a HUBBY-Magyar Gyerekkönyv Fórum. A szervezet elnöke egyébként nem más, mint Berg Judit, aki egyebek mellett a Rumini-sorozat szerzője.

Összesen tíz kategóriában hirdettek győztest.

A legkisebbeknél, a hatéves kor alatti kategóriában egy elefánt, illetve bocsánat, egy trombitás és világutazó kalandjai győztek. A Barker Karcsi színre lép, és ott is marad Molnár T. Eszter könyve. Karcsi egy hatalmas, barátságos, kicsit szeleburdi állat, aki ha épp ráér, szívesen segít mindenben.

Molnár T. Eszter: Barker Karcsi színre lép, és ott is marad

A 7-12 éveseknek szánt könyvek közt Vészits Andrea kalandregénye, az Ábris és az azúrkék patkány lett a győztes. A történet főhőse, Ábris az apja munkahelyén összefut egy patkánnyal, aki egy kísérletből szökött meg. A fiú, bár allergiás a patkányszőrre, úgy dönt, hogy megmenti a rágcsálót. Azonban hamar kiderül, hogy nem rejtegetheti őt örökké a pici szegedi lakásukban.

Vészits Andrea: Ábris és az azúrkék patkány

Az ifjúsági, azaz tizenkét éven felülieknek szánt könyvek közül László Noémi A mi iskolánk című műve bizonyult a legjobbnak. Ez nem szimplán egy sima napló, hanem érzelmes utazás a folyosók és tantermek titkos világába, ahol minden diáknak és tanárnak megvan a saját története.

László Noémi: A mi iskolánk

A legjobb illusztrációkat Máray Mariann készítette az Így megy ez című, úgynevezett csendes könyvbe. A kötet szöveg nélkül mesél szomorú és nehéz dolgokról, például arról, hogy mi történik velünk, miután meghalunk.

Máray Mariann: Így megy ez

Ismeretterjesztés kategóriában Návai Péter Jöttünk, láttunk, itt maradunk című könyve győzött. A kötet arról mesél, hogy kerültek a magyarok a Kárpát-medencébe és  mit csináltak itt az első háromszáz évben.

Návai Péter: Jöttünk, láttunk, itt maradunk

Az elsőkönyves szerzők közül Győri Alíz Hanitkai álmok című könyve lett a legjobb. Hanitkában, az Üveghegyen túl, Lili királylány különleges ajándékot kapott az élettől: minden reggel elmeséli, mit álmodott, majd délután mindaz, amiről beszámolt, valóra válik. De persze az élet, és a történet is ennél sokkal de sokkal bonyolultabb.

Győri Alíz: Hanitkai álmok

Műfordítás kategóriában a győztes Pacskovszky Zsolt – Christelle Dabos Mi-Nous című könyve lett. A Gyerekkönyvtárosok Különdíját Rádai Andrea Rókazsolt és a csőposta című meséje kapta. A legjobb sorozatoknak járó díjat Szokács Eszter Bibliai történetek-sorozata nyerte el. És életműdíjat is kiosztottak, idén Molnár Jacqueline kapta ezt a kiemelkedő illusztrátori munkájáért.

A díjazás viszont itt nem ér véget, mert a felnőttek után most gyerekek is értékelik a pályázatra beérkezett könyveket. Az év elején összeállt diákzsűrik júniusig olvashatják a könyveket. Ők a nyár elején megrendezendő 97. Ünnepi Könyvhéten hirdetik majd ki, hogy szerintük melyik volt 2025-ben az Év Gyerekkönyve

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Hogyan láthatnak jobban az önvezető autók? Emberibbé kell tenni az érzékelőit

Tudósok kifejlesztettek egy olyan apró érzékelőt, amely az emberi szem működését utánozza, és segíthet az autóknak jobban „látni” a sötétben és a vakító fényben is.

Jó reggelt!

Lehetne egy meccs akár 60 vagy 80 perces is, nem igaz?

Nagyon meleg van és csak rosszabb lesz, narancssárga lett egy miskolci patak – híradó

Az új kormány felszámolja a jelenlegi közmédiát, de Hadházy Ákos munkájára továbbra sem számít. És tacskók.