Miért nem látjuk mindig a saját orrunkat?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Tudományos áttekintés készült arról az érdekfeszítő kérdésről, hogy miért nem látjuk a saját orrunkat mindig, annak ellenére, hogy szó szerint állandóan a szemünk előtt van.

Ha becsukjuk az egyik szemünket, észrevehetjük, hogy látjuk az orrunkat. De csak erősen elmosódva, mert túl közel van a szemünkhöz és amúgy is a perifériás látómezőben van. Utóbbi a látóterünknek az a része, amely kívül esik azon a tartományon, amelyet élesen, fókuszáltan nézünk.

Ha mindkét szemünkkel előre nézünk, nem „tűnik fel”, hogy az orrunk zavarna, mert „alig látjuk”. A tudomány szerint azonban teljesen jól látja a szemünk az orrunkat, az agyunk viszont kiszűri annak a látványát.

Fotó: Unsplash

Az orrunk nemcsak, hogy közel van a szemünkhöz, az arcunk központi részén helyezkedik el. El is takarja mindkét szemünk látómezejének körülbelül 15 százalékát. De ez nem igazán zavar minket, ha mindkét szemünkkel egyszerre nézünk valamit.

A tudósok szerint az ilyenkor tapasztalt „elmosódás” hozzájárulhat ahhoz, hogy az agy az orrot nem igazi tárgyként érzékeli. Azaz olyan dologként tekint rá, amit figyelmen kívül hagyhat. A szemünk elég jól érzékeli a világot ahhoz, hogy az orrunk nélkül is képet alkothasson róla.

A kutatók úgy vélik, egyenesen az tart minket életben, hogy az agyunk kiszűr bizonyos „haszontalan” dolgokat. Ha ugyanis minden érzékszervi eseményt észrevennénk, akkor folyamatosan éreznénk, ahogy pislogunk, lélegzünk, és talán még a szívünk dobogását is.

Ugyanez az oka annak, hogy ha szemüveget viselünk, általában észre sem vesszük a keretet. Az agyunk szerint mindez nem veszélyes és nem fontos, ezért nem is pazarol energiát arra, hogy újra és újra emlékeztessen róla minket.

(IFL Science)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Jó reggelt!

Lehetne egy meccs akár 60 vagy 80 perces is, nem igaz?

Nagyon meleg van és csak rosszabb lesz, narancssárga lett egy miskolci patak – híradó

Az új kormány felszámolja a jelenlegi közmédiát, de Hadházy Ákos munkájára továbbra sem számít. És tacskók.

Sofőr nélküli rekord született Európa leghíresebb pályáján

Teljesen önvezető üzemmódban ment körbe a Nürburgringen egy autó.