250 éve született a britek legnépszerűbb írónője

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A Büszkeség és Balítélet című 1813-ban született regény máig az egyik legismertebb romantikus történet, amit valaha írtak. Szerzőjének, az akkor 38 éves Jane Austennek ez volt második regénye, sokak szerint a legjobb is.

Jane Austen portréját a testvére, Cassandra festette meg.

A főhőse egy okos, erős nő, akinek megvan a magához való esze, és aki remekül megvan a férfiak gyámolítása nélkül is. Jane Austen minden művében hasonló nőalakok jelennek meg, de nemcsak ezért szeretik az olvasók. A kornak megfelelően a regényben tombol a romantika, de nem a csöpögős fajta, ami addig gyakori volt, hanem a szellemes, vicces, néha ironikus, kicsit szomorú fajta. Ez a stílus pedig sokkal közelebb állt az olvasókhoz, hiszen a való élet is valami ilyesmi.

Nem véletlen, hogy Jane Austen 250. születésnapjának alaposan megadják a módját egész Nagy-Britanniában. Bár az írónő decemberben született, de egész évben ünneplik idén. Fesztiválokat, bálokat, előadásokat tartanak a tiszteletére országszerte, nem is akárhogyan. Korhű ruhákban, az 1800-as évek elejét idéző ételekkel, zenékkel ünnepelnek majd. Ahogy Austen is írta az egyik regényében: Nincs olyan, hogy túl nagy mulatság.

Korabeli újságcikkekben így közvetítettek egy bálról.

Jane Austen korában – amit régenskorszaknak is neveznek – a báloknak különösen nagy jelentősége volt. Főleg vidéken, ahol ezek voltak az egyetlen alkalmak arra, hogy a nemesemberek találkozzanak egymással. Mivel egymástól igen elszórtan éltek, a bálokon lehetett ismerkedni, itt lehetett kapcsolatokat építeni. Idén az egyik brit város, Brighton számos hasonló bált szervez. Ezeken bárki részt vehet, ha a kornak megfelelően van felöltözve.

Bath, a város, ahol Jane Austen az élete végét töltötte, bálokat és fesztiválokat is szervez idén az írónő tiszteletére. A város egyébként is hűségesen ápolja az írónő emlékét. 2009-ben például a helyiek bekerültek a Guinness Rekordok Könyvébe azzal, hogy itt – egy Austen-fesztiválon persze – vonult fel a legtöbb ember régenskorszak-beli ruhákban. Idén hasonló felvonulást terveznek, remélve, hogy megdönthetik az előző csúcsot.

Számos irodalmi estet és színházi előadást is tartanak idén az írónő tiszteletére. Jane Austen otthonában, Chawtonban pedig kiállítják a fennmaradt kéziratait is.

Austen fiatalon, 43 évesen hunyt el egy meglehetősen csúnya, súlyos betegségben. Sosem ment férjhez, de nem volt magányos. Boldog családban nőtt fel, sokat tanult apjától, aki nemesi származású volt ugyan, de lelkész volt. Jane a kiterjedt családi kapcsolatok miatt sokat utazott az országban és aktív társasági életet élt. A szerelem sem kerülte el a hátrahagyott levelei alapján. A regényei alakjaiban az írónőt és a környezetét is fel lehet ismerni. Annyi biztos, hogy nem felelt meg annak a nőképnek, amit a társadalom elvárt volna tőle. (bbc.com alapján)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Garfield

Táplálkozási tanácsok.

Jó reggelt!

Te kis huncut!