80 éves lenne Fodor Ákos, a magyar haiku egyik mestere

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ha nem is vagy nagy rajongója a költészetnek, könnyen lehet, hogy találkoztál már a közösségi médiában Fodor Ákos költő nevével. Vagy épp nálunk, egy korábbi cikkünkben. Ő írta például a rövid, 3 negatív szó című verset, ami úgy hangzik:

nincs
semmi
baj.

Fodor Ákos a haiku egyik legnagyobb magyar művelője volt. A haiku a japán költészet egyik népszerű versformája, és szigorú szabályai vannak. A hagyományos, japán haikuban mindig szerepelnie kell valamilyen évszakkal kapcsolatos fogalomnak és csattanóval kell záródnia. Általában címekkel sem látják el.

A magyarosított haikuknak már van címük és nem kell feltétlenül mondaniuk valamit az évszakokról. Más szabályok ettől még ugyanúgy vonatkoznak rájuk. Egy vers mindig három sorból és összesen tizenhét szótagból áll. A sorok 5-7-5 szótagosak és rímelhetnek is, de az nem elengedhetetlen feltétel.

Fodor Ákos mesteri szinten űzte a haikuk írását, és ez nem független attól, hogy az életének fontos része volt a zene. Budapesten született 1945. május 17-én, három és fél éves korától olvasott és írt. Hatéves korában kezdett el zongorázni, majd elvégezte a Zeneakadémiát. Később szerkesztőként dolgozott a Zeneműkiadónál. A komolyzene rendkívül fontos volt számára, hallgatója és fogyasztója maradt mindig. Úgy tudni, nagyon szép énekhangja is volt.

Első verseskötete, a Kettőspont 1978-ban jelent meg, majd néhány évente újabb és újabb könyvei születtek. Fodor nem csak verseket írt, műfordítóként is dolgozott műoperettek, musicalek és egyéb színpadi művek létrehozásában. 2015-ös haláláig több fontos díjat kapott itthon, de egy osztrák irodalmi díjat is elnyert.

Fodor zárkózott ember volt, nem vett részt az irodalmi közéletben. A legtöbbször alig lehetett őt személyesen elérni. Az életrajzáról azért tudni olyan keveset, mert ő maga szándékosan nem akart többet elárulni róla.

Egy interjúban azt mondta: „óhatatlanul komi-tragikusnak érzem, ha épp egy író kezd el önéletéről fecserészni, hiszen lényegében két lehetőség áll előtte: vagy azt mondja el fölhígítva, aminek lényegét már megírta, vagy azt, amit megírnia nem sikerült…” Egyszer úgy fogalmazott, ez nem azért van, mert rejtőzködik, egyszerűen csak nem villogtatja a személyét. „Ami belőlem érvényes és közzéteendő, az a szövegeimben található. Színészek, zenészek, táncosok, illetőleg a mindenféle média-figurák esete lényegében más: az ő produkcióiknak szerves része a testi jelenlét” – fogalmazott.

Sokak szerint Fodor Ákost nem kezelte a megfelelő helyen a szakma – bár ez amiatt is alakulhatott így, hogy kivonta magát az irodalmi forgalomból. Felesége, Pogonyi Hedvig, akivel közel 30 évig élt, azt mondta, Fodort bántotta, hogy nem kapott túl sok szakmai visszajelzést. Pogonyi szerint eldönthetetlen, hogy azért alakult-e ez így, mert viszonylag távol tartotta magát az irodalmi közélettől, vagy azért tartotta magát távol tőle, mert úgy érezte, nem ismerik el eléggé, nem tud beilleszkedni.

Fodor és Pogonyi (aki író, újságíró) úgy ismerkedtek meg, hogy Pogonyi interjút kért a költőtől a szakdolgozatához. Az első találkozás mindkettejükre nagy hatással volt. Fodor amúgy kényszeresen pontos volt, de épp akkor feltartotta egy telefon, és tíz percet késett. Később mondogatta is Pogonyinak – akivel mindig magázódtak –, hogy „azóta szeretem, mióta tíz percet késtem”.

Fodor Ákos versei a tömörségük miatt népszerűek, a haikuk frappánsak, könnyen befogadhatóak – ez nem egyenlő azzal, hogy ne lenne mély mondanivalójuk. Hallott róla, hogy a versei a közösségi médiában is terjednek, de nem látta őket, mert nem használt számítógépet. A versek népszerűsége persze nagyon jól esett neki. További verseket itt olvashatsz tőle.

Források: Litera. WMN. Irodalmi Jelen.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Ha plüss nincs...

Jó reggelt!

Boldog krokodilokat! Jönnek a labubuk!