A hét műtárgya: a kinetikus szobor

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ma nem is csak egy műtárgyat mutatunk be nektek, hanem egy egész művészeti ágat, és annak legjelentősebb magyar alkotóját. Harasztÿ István, akit mindenki csak Édeskének becézett, leginkább a kinetikus szobrairól volt híres. A kinetikus mozgót jelent. Olyan alkotásokról van szó tehát, amit vagy emberi erővel, vagy mágnesekkel, esetleg árammal lehet mozgatni. Lényegében gépesített szobrok.

Harasztÿ István a 20. század második felében, a szocializmus idején kezdte a pályáját, és a hetvenes években lett híres. Olyan szobrokat csinált, amik nem igazán nyerték el a hatalom tetszését. Ezekkel ugyanis erősen kritizálta a Kádár-rendszer működését. Nem véletlen, hogy bár elismerték a tehetségét és az újító gondolkodását, épp, hogy csak megtűrték.

A szobrai ugyanis többnyire azt mutatták meg, hogy mennyire buta és sokszor értelmetlen a rendszer. A Fügemagozó című szobor például egy nagy és bonyolult szerkezet, amiben acélgolyók mozognak végtelenítve. Ennek a tárgynak az üzenete az, hogy ha a fügéből eltávolítják az összes magot, akkor nem marad semmi belőle.

A Wurslitzer című szobor egy olyan zenegép, ami akkor hagyja abba a fülsüketítő zenét, amikor valaki végre pénzt dob bele. Volt olyan páncélszekrénye is, ami nevetéssel „jutalmazta” azt, aki kinyitotta. A Madárkalitka című szobor pedig azt mutatta meg, mennyire volt „szabad” az ember a Kádár-rendszerben. Ez egy olyan kalitka volt, aminek nyitva volt az ajtaja, egészen addig, amíg a benne ülő kismadár mozdulatlanul ült. Ahogy a madárka megmozdult, a kalitka ajtaja becsukódott.

Ha nem mozdul a madár, az ajtó nyitva van.
Ahogy kirepülne, az ajtó becsukódik.

Harasztÿ Istvánnak köztéri szobrai is vannak, a Madár például a Fővárosi Állatkertben áll. Ez a szárnyait mozgatja, ha fúj a szél. És nemcsak szobrokat csinált, hanem képeket is, amikhez mindenféle apró tárgyat, például csavarokat, pénzérméket, kulcsokat, órarugókat használt fel.

A Madár a Fővárosi Állat-és Növénykertben. Kép: Wikipedia

Kiemelt kép: Stemplire várva 1. Forrás: Magyar Nemzeti Galéria

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!