Ma már maga a hóesés is egyre ritkább esemény. Néhány évtizeddel ezelőtt viszont télen mindig hó esett. De annyi, mint 1987 telén, szinte sohasem. A legendás Nagy Hóra minden család emlékszik. Bezártak az iskolák, hóakadályok bénították meg az országot, a tévében pedig túlélési tippeket adtak.
A havazás 1987. január 10-én érkezett meg, erős szélviharral. Fél méter hó is leesett, a hegyekben ennél jóval több. A szél több méteres torlaszokat épített belőle. A hőmérséklet mínusz 15 fokig süllyedt. Három napon át szakadt a hó.
Az iskolákban rendkívüli szünetet – hószünetet – rendeltek el. Sokfelé sem a gyerekek, sem a tanárok nem tudtak eljutni a sulikba. Az időjárással a járművek sem tudtak megbirkózni. Leállt a teherszállítás, egyes falvakat a hó teljesen elvágott a külvilágtól. És így az élelemtől is.
Hóekéből nem volt elég, az autópályák járhatatlanná váltak. Ehhez a terephez a hadsereg kellett, mindenekelőtt menteni azokat, akik a hó fogságába estek. Volt olyan eset, amikor az elakadt buszt teherautóval próbálták kihúzni, de az is a hóban ragadt. Tankkal kellett kiszabadítani a járműveket. Az elzárt településekre is harckocsikkal vitték a kenyeret, mert csak azok tudtak átgázolni a hótorlaszokon. Katonai terepjárókat neveztek ki mentőautónak, ezek szállították a sürgős betegeket. A honvédség teherkocsijai besegítettek a boltok ellátásába. Az akkor még itt állomásozó szovjet hadsereg is részt vett a hó elleni harcban. Volt, ahol a kenyeret az utcán osztották, mert a boltok nem nyitottak ki.
Sokan önként segítettek. Lapáttal, ásóval vették fel a küzdelmet a hó ellen, vagy szomszédaiknak adtak a készleteikből.
A katonai eszközökön kívül markolók és traktorok álltak munkába, hogy szabaddá tegyék az utakat, vagy legalább a legfontosabb szállítmányokat elvigyék. A pékségek, boltok előtt hosszú sorok alakultak ki. A hirtelen jött csapás miatt mindenki egyszerre próbált készleteket felhalmozni. Fogytak a konzervek és más tartós ennivalók. A tévében a tudományos híradó műsorvezetője árulta el a titkot, hogy a néhány napos kenyér vízbe áztatva és a sütőben újra kisütve újra ehető lesz.
Három nap elteltével a hóesés megszűnt, a hőmérséklet emelkedni kezdett. A megmaradt akadályokat eltakarították, az élet újraindult. 1987 tele pedig nagy közös élményként maradt meg az ország emlékezetében.