Annyira boldogtalanok a fiatalok, hogy megváltoztattak egy régóta ugyanolyan görbét

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Az emberek jólétét mérő kutatások képesek felvázolni, hogy egyes életszakaszokhoz milyen lélektani folyamatok, érzések kapcsolódhatnak. Nagyon sokféle boldogság-kutatás létezik már, az egyik ismert mintázat pedig, ami az eredményekből gyakran kirajzolódik, az úgynevezett U alakú boldogsággörbe. Az elmélet szerint az emberek fiatalkorukban boldogok, aztán középkorúan boldogtalanabbak, majd idősebb korukra újra boldogok lesznek. Sok tudományos kutatás készült a témában a világ sok országában, de a görbe újra és újra megjelent.

Legalábbis eddig. Egy új amerikai tanulmány szerint a boldogság görbéje most már nem U, hanem inkább lapos J alakú: vagyis az életkor előrehaladtával boldogabb az ember. Jogos kérdés, hogy mégis hová lett az U betű első szára. A kutatók – a Darthmouth Egyetem professzora, David Blanchflower és munkatársai – megállapították, hogy

most átlagosan a fiatal felnőttek a legkevésbé boldog emberek. A boldogság klasszikus U alakú görbéje az utóbbi időben teljesen megváltozott, mert a 18-25 év közöttiek a 2010-es évek közepe óta sokkal boldogtalanabbul élnek, mint régen. Ez különösen a fiatal nőkre igaz.

Fotó: Pixabay

A kutatókat sokkolta az eredmény, mert szerintük olyan változások vannak az adatokban, amiket korábban soha nem láttak. Amerikában körülbelül minden kilencedik fiatal nő arról számolt be, hogy élete minden napján rossz mentális állapotban van. A férfiaknál ez a szám valamivel alacsonyabb, de 14-ből 1 ugyanezt mondta. Nagyon megugrott azoknak a száma, akik mentális egészségügyi szolgáltatásokat kerestek fel, vagy önsértés miatt kórházba kerültek.

Bár a jelenséget először az Egyesült Államokból származó adatokból figyelték meg, Blanchflower és kollégái későbbi tanulmányai azt mutatták, hogy a probléma sokkal szélesebb körű. Eddig a világ több mint 80 országában találták meg ezt az új negatív összefüggést, Ausztráliától Zimbabwéig. Magyarországot egyelőre nem vizsgálták.

Fotó: Pixabay

David Blanchflower szerint az eredmények ijesztőek és már évekkel ezelőtt tenni kellett volna az ügyben valamit. Hogy mi áll a fiatalok boldogságának visszaesése mögött? Itt jön a lényeg: a kutatók nem tudják. A legegyszerűbb válaszok egyike sem magyarázza a dolgot, például a járvány. A covid csak meghosszabbította a 2011-ben kezdődött trendeket. Blanchflower szerint

valami olyasmiről van szó, ami 2014 körül kezdődött, globális és aránytalanul nagy mértékben érinti a fiatalokat, különösen a nőket.

„Kell, hogy legyen valami, ami illik ide. De a mobil és a közösségi médiaoldalak megjelenésén kívül semmi nincs, amivel magyarázhatnánk”. Branchflower szerint sürgősen ki kell találni, mit lehet tenni annak érdekében, hogy segíthessenek a bajba jutott fiatalokon.

Források: Scientific American. IFL Science. Business Insider.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Nem hallgatnak tovább a tengerimalac-védők

A malacoknak nincs jó dolguk a vásárokon.

Nem hazudhatják idősebbnek magukat a tinik az Instagramon

Jön a szoftver, ami észreveszi, ha valaki még nincs tizenhat éves.