Apró találmányok, amelyek meglepően gazdaggá tették a feltalálóikat – 2. rész

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Van abban valami különösen idegesítő, ha megtudjuk, hogy egy egészen hétköznapi tárgy milyen gazdaggá tett valakit. Legszívesebben a falnak mennénk, hogy nem nekünk jutott eszünkbe az ötlet először. De ha épp azon gondolkodsz, hogy mit kellene feltalálni, akkor itt van néhány példa arra, hogy nem mindig kell a nagy találmányokhoz fizikus diploma. Öt fura találmányt már bemutattunk az előző cikkben.

Kutyanapszemüveg

A kutyanapszemüveg – vagyis Doggles – ötlete 1997-ben egy Roni Di Lullo nevű kaliforniai lakos fejéből pattant ki. Di Dullo végignézte, ahogy a kutyája a vakító napfényben frizbizik, és úgy döntött, hogy ez még egyszer nem fordulhat elő. A sportszemüveget eleinte átalakították itt-ott, de a végső szemüveget kutyafejre szabták: 2012-ig a szemüvegek több mint 3 millió dollárt bevételt hoztak a feltalálójának. A Doggles egyébként olyan, mint egy napszemüveg. Kizár a kutyák szeméből minden UV-sugárzást, szóval hasznos találmány azok számára, akiknek valamiért nagyon vigyázniuk kell a kutyájuk látására. Még a hadsereg is használja a napszemcsiket időnként.

Fotó: Wikipedia/U.S. Army Sgt. Jason Brace

Csuklóra pördülő karkötők

A csattanós karkötő ma már nem akkora divat, mint amekkora a ’90-es évek, 2000-es évek elején volt. A nálad kicsit idősebbek azért még tudják, mitől volt nagy szám. A karkötőt egy wisconsini tanár, Stuart Anders találta fel 1983-ban, és az volt a lényege, hogy bár egy műanyag vonalzóra hasonlított, ha az ember a csuklójára csapott vele, akkor az összepördült a kéz fölé. Az eredeti Slap Wrap-et rugalmas, rozsdamentes acélból készítették, szilikonnal vagy műanyaggal vonták be. De mivel sok hamisítvány is megjelent a világon, néhány iskolában betiltották, mert azokkal komoly sérüléseket lehetett okozni. Pár éve néhány csattanós karkötőt vissza is hívtak, mert a fémlap kiszakadt a burkolatból és kisgyerekre veszélyes volt.

Big Mouth Billy Bass

Az egy érdekes kérdés, hogy miért lett az amerikai popkultúra szerves része egy hatalmas szájú, éneklő hal a falon, de… ettől még így lett. A Billy nevű pisztrángsügér több filmben és sorozatban is visszaköszön (pl. Office, Peppa malac), mert nagyon népszerű volt a 2000-es évek elején. Állítólag még a néhány éve elhunyt II. Erzsébet királynőnek is volt ilyenje. A játékot a Gemmy Industries termékfejlesztési alelnöke találta ki, miközben elhajtott autóval egy horgászbolt előtt. A fatáblára szerelt hal működés közben forgatja a fejét, csóválja a farkát és olyan dalokat énekel, mint például a jól ismert Don’t Worry, Be Happy. A szerkezetet eredetileg egy mozgásérzékelő aktiválta, és úgy tervezték, hogy megijessze a járókelőket. Most már gombbal működik.

Tamagocsi

A tamagotchi vagy tamagocsi egy kulcstartó méretű kisállat-szimulátor. Japán eredetű, a neve azt jelenti: tojás-óra. A játékot 1996-ban Japánban, a világ többi részén pedig egy évvel később dobták a piacra és bombasiker lett. A kisállatok kicsi, színes lények, akik az idők során folyamatosan fejlődnek. Többek között attól függően, hogy mennyit foglalkozik vele a játékos: ha sokat, a lény okosabb és boldogabb lesz. A tamagocsik a 90-es, 2000-es években szinte szárnyaltak, több mint 80 millió példányt adtak el belőlük. A feltalálói, Aki Maita és Akihiro Yokoi megkapták az értelmetlen, de szellemes találmányoknak járó IgNobelt, amiről itt írtunk bővebben.

Fotó: Temu

A millió dolláros honlap

A Million Dollar Home Page ötlete azt bizonyítja: előfordult már, hogy valakinek tényleg a szájába repült a sült galamb. A honlapot egy Alex Tew nevű brit fiatalember hozta létre 2005-ben. Gondolta, abból fogja kifizetni az egyetemi tanulmányait, hogy elad 1 millió pixeldarabot darabonként 1 dollárért. A pixelre nyilván a vásárló írhatott, akár a saját reklámját. Tew jótékonysági ügye felkeltette a hirdetők figyelmét, és alig több mint egy év alatt az oldalnak sikerült eladnia az összes pixelt. A holnap internetes jelenséggé vált, majd árverésre bocsátották, de ma már nem elérhető. Tew végül nem fejezte be az egyetemi tanulmányait, végül informatikával kezdett el foglalkozni, most egy meditációs appot fejleszt.

Így nézett ki a honlap. Fotó: HistoryofInformation.com

Források: YouTube. Medium. Business Insider. CadCrowd. CEO Today Magazine. Kiemelt kép forrása: YouTube

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Hogy került a Mikulás Lappföldre?

Pláne, hogy az eredeti Miklós püspök Kis-Ázsiában született?

Az Action for Democracy továbbra is támogatja a Kispolgárt

Az első szabad gyerekújság marad, és ingyenes.

Kázmér és Huba

Kázmér ellenáll.