Diákok tiltakoznak a mobilok betiltása ellen

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Mi is írtunk már arról a tervezetről, ami szeptembertől megtiltaná egy csomó tárgy és eszköz használatát az iskolákban és kollégiumokban. A tiltott dolgok közé tartozna minden fegyvernek minősülő tárgy, az alkohol, az energiaital és a dohánytermékek is. De betiltanák a mobiltelefont, a tabletet, laptopot és okosórát is, kivéve, ha ezek használata közvetlenül a tanórához kapcsolódik. Az okoseszközök tiltása érintené a legtöbb gyereket, és nem csoda, hogy a diákok kiakadtak ezen.

Több diákszervezet nyílt levelet írt az oktatásért felelős államtitkárnak a Facebookon. Ebben leírják, hogy a tiltás helyett inkább azt kéne kitalálni, hogyan lehet még jobban használni a mobilokat az órákon. Leírták azt is, hogy teljesen érthetetlen a tiltás, amikor az egész világ előbb-utóbb digitális lesz.

„Amennyiben ez a javaslat érvénybe lép, kijelenthetjük: Önök szakítottak a diákság érdekeivel. Miért volt az a sok fejlesztés, ha nem használhatjuk őket az iskolában? Miért kaptuk a laptopokat, ha nem azért, hogy tanuljunk velük? Miért van digitális órarend, ha nem nézhetjük meg a következő óránkat? Miért fejlesztettek digitális tankönyveket, ha továbbra is több kilónyi könyvet kell cipelnünk a hátunkon? Hogyan nézzünk utána annak, amit a tanár kér, telefon nélkül?”

Csak nehogy visszatérjünk a palatáblához. Kép: pixabay

A diákok azt sem értik, hogy hogyan nézne ki ez az egész a gyakorlatban. Vagyis nem derül ki, milyen módon kéne leadni a telefonokat, ki vigyázna azokra, hol tárolnák, és hogyan lehetne visszakapni a telefonokat az órák után.

„Hogyan biztosítják a többszáz telefon biztonságos tárolását? A tanárok fognak több százezer forint értékű eszközökkel járkálni a folyosókon? Mi lesz, amikor visszakapjuk a telefonjainkat? Órákon át sorban állunk értük?”

A diákok szerint a tervezet kiötlőinek fogalmuk sincs arról, mi mindenre használják a gyerekek a telefonjukat. Mert persze tényleg sokan pörgetik a TikTokot a szünetben, és tényleg van, aki órán mobilozik. De ezen felül rengeteg más dolog van, ami miatt hülyeség elvenni a készülékeket a diákoktól az iskolában.

„Gondoljanak bele, hogy mikre jó egy telefon, ha nincs a közelben rendelkezésre álló pedagógus. Ilyen esetekben mi lesz a diákkal, ha zaklatás áldozata lesz, esetleg családi vagy egészségügyi vészhelyzet történik? Ha valakit iskolán belül zaklatnak, akkor egy telefonhívással meg lehet menekülni előle, ha valakinek a szülei balesetet szenvednek, akkor el lehet érni a diákot telefonon, ha valaki allergiás rohamot kap, akkor azonnal lehet segítséget hívni. (…) Nincs idő arra, hogy az iskolaigazgatókon, a tanárokon keresztül történjen meg a kommunikáció. A legbiztonságosabb, ha a diák saját maga képes megmenteni magát a zaklatástól, ha a szülei őt hívják fel, ha baj van és ha azonnal tud segítséget hívni vészhelyzet esetén.”

Pixabay

A diákok a nyílt levél végén arra kérték a döntéshozókat, hogy az ő véleményüket is vegyék figyelembe, amikor a tervezetről döntenek. Azaz vegyék ki a törvényjavaslatból az okoseszközök tiltására vonatkozó részt.

A nyílt levél teljes szövegét itt lehet elolvasni.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Garfield!

Mici jó fej...

Jó reggelt!

Ősz, állatok, gombák. És mindjárt itt a hétvége.

Orbán Balázs ügye le van zárva, Cassandra áztatja az országot – híradó

Melania Trump nem ért egyet a férjével, Angliában szökött emut keresnek.