A fekvőrendőr egy olyan mesterséges akadály az utak felszínén, amit azért raknak ki, hogy az autók kénytelenek legyenek lassítani. Ha ezekre rámegy az autó, akkor egy jó nagyot bakkan. Még akkor is, ha lassan hajt át rajta a sofőr. Ez sokszor bosszantó lehet, de az biztos, hogy lelassítja a forgalmat. Olyan helyeken szokták elsősorban alkalmazni, ahol a sebességkorlátozásra szükség van, például iskolák közelében, lakóövezeteknél, parkolókban és ott, ahol nagy a gyalogos forgalom.
Három olasz középiskolás, Francesco, Thomas és Paul arra gondolt, hogy az autók zuttyanását akár jó célra is lehetne használni. Ők az olasz Alessandria városának középiskolásai.
Nemrég több versenyen is bemutatták a Hydrocult nevű találmányukat. Ennek lényege, hogy a fekvőrendőrökkel oxigént termelnek. Arra épül, hogy amikor egy kocsi áthalad a fekvőrendőrön, termelhet egy kis energiát.
Forgalomból áram, áramból oxigén
A rendszer lényege az, hogy a járművek súlya által kifejtett nyomást átalakítja elektromos energiává. Ez már önmagában is jó lenne, hiszen ez „talált energia”. A forgalom mindenképp áthalad ezeken, az autó mindenképp bakkan.
A diákok tovább is gondolták a dolgot. Az így nyert „ingyenes” energia ugyan nem túl nagy mennyiségű, de képes meghajtani egy olyan gépet, ami a vizet hidrogénre és oxigénre bontja. Az oxigén a levegőbe kerül, a hidrogén pedig tartályokba, és üzemanyagcellákat működtetnek vele.
Minden forgalmas út, minden fekvőrendőr vagy emelt gyalogátkelőhely potenciálisan kis méretű zöld hidrogéntermelő állomássá válhat – óriási lehetőséget kínálva a fenntartható energiatermelésben.
Itt egy videó a találmányról. Ne ijedjetek meg attól, hogy olasz nyelvű, ha nem is tudtok olaszul, mert a lényeget így is bemutatja:
Kispolgár / futuroprossimo.it