Durva mélyponton van a diákok matekteljesítménye az EU-ban

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Az Európai Unióban drámaian romlik a diákok matematikai teljesítménye. Ez a tavalyi évben az Európai Bizottság által készített Oktatási és Képzési Figyelőből derült ki, de a közelgő Pí-nap miatt ismét reflektorfénybe került (erről bővebben a cikk alján).

Az eredmények szerint az unióban négy év alatt 6,6 százalékkal nőtt a matekból alulteljesítők aránya. Magyarországon is nő a számuk, de összességében valahol a középmezőnyben vagyunk az EU-s országok listáján.

Hasonló adatokra jutottak magyar kutatók is: ők összevetették mindenféle iskolai felmérés eredményeit, hogy megnézzék, hogyan teljesítenek rajtuk a magyar diákok más ország diákjaihoz képest. A konkrét kérdés az volt, hogy hogyan alakult a magyar diákok szövegértése, matek és természettudományos ismerete azóta, hogy csatlakoztunk az Európai Unióhoz.

Fotó: Unsplash

Kiábrándító megállapításra jutottak: az elmúlt két évtizedben egyre rosszabb lett a magyar diákok teljesítménye a szövegértés, a matematika és a természettudományok terén. A vizsgálatból kiderült, hogy az olvasás és a szövegértés még egész jól megy a diákoknak az alsó tagozatban. A baj csak az, hogy mivel ezekre a készségekre később nem fektet túl nagy hangsúlyt az iskola, azok jócskán leromlanak a középiskoláig.

Milyen tesztekről van szó?

A magyar gyerekek tudását időnként mindenféle mérésekkel tesztelik, például:

  • PISA (Programme for International Student Assessment),
  • TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study),
  • PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study).

Ezek abban is különböznek egymástól, hogy másfajta módszerekkel másfajta készségeket mérnek. A matematikai tudást (is) mérő TIMSS-felmérés alapján Magyarország nem áll rosszul, sőt, a mindenkori rangsor első harmadában szerepel. Ott vannak viszont a PISA- eredmények, ahol beestünk az átlag alá a romló eredmények miatt.

Fotó: Unsplash

A kutatók szerint ez a hatalmas eredménykülönbség többek között annak is köszönhető, hogy a TIMSS az iskolai matematikatudásra fókuszál, a PISA pedig a hétköznapi matektudást méri. Ez tehát azt jelenti, hogy papíron még megy a matek, de ezt a tudást nem nagyon tudják alkalmazni a való életben. A természettudományokkal is hasonló a helyzet.

És mi az a pí-nap?

Március 14-én, Albert Einstein születésnapján ünnepeljük a nemzetközi pí-napot. A pí (π) a matematika legismertebb száma, a kör kerületének és átmérőjének a hányadosa. Két tizedesre kerekítve 3,14. Valójában a tizedesvessző után a szám végtelen, és mivel nincsenek benne ismétlődő elemek, ezért csak matekzsenik szoktak azzal versenyezni egymással, hogy ki tudja tovább felsorolni a pí számjegyeit. Modern számítástechnikai módszerekkel már 100 billió (1014) jegyét is kiszámították a pínek, mégsem fedeztek fel a számjegyek közt semmilyen mintázatot.

(444, Európai Bizottság, Mateking)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Poloskák és börtönrácsok: mit árulnak el a tegnapi beszédek?

Orbán és Magyar szövegéből kiderült, mi a tervük a választásig. Elemzés!

A hét műtárgya: Li, a szörnymester kedvese

Ő teremtette a világ egyik legismertebb szörnyét.

Jó reggelt!

Lustálkodós idő lesz, be lehet kapcsolni a panda üzemmódot!