Szomorú felvételeket tettek közzé a 111 éve katasztrófát szenvedett Titanicról.
Mint arról korábban írtunk nektek, az egykor elpusztíthatatlannak tűnő, de jéghegynek ütköző és elsüllyedő óceánjárót hatalmas érdeklődés övezi a mai napig. Játékfilm és számtalan dokumentumfilm született róla, gazdagoknak pedig túrákat is tartanak a roncsokhoz. (Az egyik ilyen katasztrófába is torkollt, amikor a kapszula, amiben mentek, összeroppant.)
Egy új kutatóexpedíció azonban az elemek egyre erősebb romboló hatását rögzítette legutóbbi merülésénél. Az egyik legszebb résznél, a hajó orránál látszik leginkább a pusztulás. Mutatunk is két képet. Az egyik 2010-ben, a másik idén készült. Íme egymás alatt a kettő:
Kérdés, hogy mennyi ideig marad meg a Titanic a tengerfenéken. Mert örökké minden bizonnyal nem. A baktériumok (vagy mikrobák) és a vízben lévő savasság folyamatosan eszik a fémet. Vannak részek, amik már egyszerűen semmivé lettek, például az egykori luxuskabinok.
A mostani expedíció 24 óra alatt kétmillió felvételt készített a nagyon mélyen lévő hajótestről, így alaposan át tudták azt nézni.
Ezt a felfedezőutat is az RMS Titanic Inc. nevű cég vezette. Nekik van egyedül joguk ahhoz, hogy bármit is felhozzanak a Titanicból. Eddig több ezer tárgyat, étkészletet, szobrokat, csillárok szedtek ki a roncsból. Ezekből kiállítások is nyíltak (ide kattintva megnézhetitek, miket hoztak fel eddig). Most is hoznak fel pár új tárgyat, köztük egy elég értékes bronzszobrot is.
A hajót egyébként azért nem emelték ki soha egyben, mert azon túl, hogy egyes szabályok szerint etikátlan a hullámsírból kiszedni, ahogy hozzáérnének, szét is mállana. Ezért csak egyes tárgyakat hoznak fel belőle. (BBC Mundo/ RMS Titanic Inc)
(Kiemelt kép forrása: Wikipédia)