Elalvás előtt már ne nézzetek képernyőt! Se tévét, se mobilt

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Mindenki tudja, hogy a gyerekek és a felnőttek is túl sok időt töltenek a képernyők előtt. Ennek ellenére mégsem tudjuk igazán csökkenteni ezt az időt. Reméljük, rátok ez nem vonatkozik, és a kütyüzés mellett mást dolgokat is csináltok, de a szakemberek azt állítják, hogy rengeteg gyerek a teljes szabadidejét képernyők előtt tölti. Egy nemrég megjelent amerikai vizsgálat szerint a 8-12 évesek több mint 5 órát, a kamaszok pedig több mint 8 órát kütyüznek naponta.

Így a gyerekek kimaradnak egy csomó jó dologból. Nem játszanak együtt a társaikkal, nem sportolnak, nem olvasnak jó könyveket, nem bicikliznek, sétálnak vagy túráznak. Emellett a legfőbb baj pedig az, hogy a képernyők miatt kevesebbet és rosszabbul alszunk.

Nemrég egy interjúban dr. Nagy Péter gyermekpszichiáter magyarázta el, hogy a képernyők fénye gátolja a pihentető alvást. Ha lefekvés előtt még a telefonon olvasunk, videót nézünk, csetelgetünk, akkor az igazi, mély alvás megindulásához legalább még egy órára van szükségünk. Ugyanez a helyzet akkor is, ha tévét nézünk elalvás előtt. Reggel fel kell kelni időben, úgyhogy ha későn alszunk el, kialvatlanok leszünk másnap.

Forrás: Pixabay
Forrás: Pixabay

A szakemberek szerint aki kialvatlan, az nehezebb koncentrál, nehezebb tud felidézni dolgokat, nehezebben tanul, és sokkal ingerültebb. „Szinte mindig kiderül a pszichiátriára behozott gyerekekről, hogy van valamilyen szintű alvásproblémájuk. És az is, hogy lefekvés előtt képernyőt használnak. Szinte minden gyerek! És persze minden felnőtt is” – mondta az interjúban Nagy Péter.

A túlzott képernyőhasználat már akkora probléma mindenhol a világon és Magyarországon is, hogy különböző programokkal, intézkedésekkel próbálják elérni, hogy valamennyire csökkenjen ez az idő.

A szabadulás útjai

Az egyik út a tiltás. Tavaly szeptembertől például az iskolákban nem lehet mobiltelefont használni. Arról számolnak be a tanárok és a gyerekek is, hogy emiatt a szünetekben újra elkezdtek játszani, beszélgetni egymással a diákok. Ez jó. De ha eltiltjuk a mobileszközöket, akkor annak okos használatát sem tudják megtanulni a gyerekek. Például, hogy mire jó, mire nem jó egy mobiltelefon, vagy hogy mikor érdemes lerakni. Továbbá, mivel délelőtt nem férnek hozzá a gyerekek, délután annál inkább ki vannak éhezne a mobilozásra.

A másik út a képernyőidő csökkentésére az, ha otthon, a családban próbálunk valamilyen korlátot szabni magunknak. A Bethesda kórházban Nagy Péterék kidolgoztak egy családi képernyőcsökkentő programot. Ez abból indul ki, hogy csak úgy lehet a gyerekek eszközhasználatát csökkenteni, ha a szülők is változtatnak a maguk életmódján. Ugyanis a felnőttek is túl sokat merednek a képernyőkre.

A pszichiáter például azt kérte a programban résztvevő gyerekektől és felnőttektől, hogy írják össze egy táblázatban, hogy ki mennyi időt tölt tévé, számítógép, tablet, telefon előtt. A következő alkalomra visszavitték ezt a táblázatot a foglalkozásra és megbeszélték együtt. Ez a szakember szerint már önmagában is tudatosította számukra, hogy változtatni kell.

Forrás: Pixabay
Forrás: Pixabay

Ezenkívül konkrét célokat tűztek ki, amit a családban meg kellett valósítani. Például, hogy „mostantól egyszerre csak egy képernyőt lehet használni”. Nem lehet tévénézés közben még TikTokot pörgetni, vagy csetelni is. Vagy az egyik, vagy a másik!

Az is nagyon hasznos lehet, ha otthon kijelöltök közösen a szüleitekkel „képernyőmentes zónákat”. Például azt mondjátok, hogy az étkezőasztalnál se a gyerek, se a szülő nem veheti elő a készüléket. A jó alvás miatt különösen hasznos lenne, ha a hálószoba lenne kütyümentes zóna. Azokban a családokban, ahol ezek sikerültek, a gyerekek már egy-két hét után azt tapasztalták, hogy sokkal jobban alszanak, jobb a hangulatuk, könnyebben tanulnak.

A doktor szerint az a lényeg, hogy minden családnak meg kell keresni azokat a dolgokat, amiktől kicsit vissza tudják szerezni a kontrollt a gépek felett. Nagyon fontos az is, hogy több mozgást kell beépíteni a mindennapokba.

Rengeteg ilyen ötlet gyűlt össze a program során, ezeket ingyenesen le lehet bárkinek tölteni a Bethesda Kórház honlapjáról. Bármelyik család kipróbálhatja. Megéri.

Kispolgár / HVG

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Orbán Viktor vejét nem érdekli a politika, fotó jött az új Harry Potterről – híradó

Fagyizó makik, Greta Thunberget kereső magyar rendőrök és lejárt szavatosságú húsok kedden.

Guruló műanyagfarkasokat vet be az amerikai hadsereg a madarak ellen

Sajátos madárijesztőt fejlesztett ki a hadsereg.