1950-ben az Országos Találmányi Hivatal elfogadta bizonyos Rónyai Balázs szegedi lakos oltalomkérelmét. A találmány: egy saját fejlesztésű mackószem!
A játékmedvéknek sokáig üvegből készült a szemük, az üveggolyók mintájára. De ez veszélyes, mert eltörhet. Bár a gyűjtőknek készült maciknál továbbra is megmaradt az üvegszem, a gyerekeknek biztonságosabb megoldás kellett. Az egyik lehetőség a hímzés volt. Ez veszélytelen, csak nem néz ki annyira jól. A legjobb a műanyagból készült szem.
Viszont az egy anyagból öntött golyó még mindig nem olyan, mint egy igazi szem. A jó mackószem többrétegű, van egy belső magja és körülötte egy szivárványos rész.
Ilyeneket gyártott Rónyai Balázsné mackószem-készítő Szegeden, a fenti cégér alatt. A dokumentumok szerint a legnagyobb szemek páronként 1 forintba kerültek az 50-es években. A kisebbek 80 fillérbe. Volt belőlük több szín is.
A fotókból látható, hogy a medveszemeket egy saját készítésű préssel sajtolta össze a mester, a különböző műanyagdarabokból.

Szeged egyébként a lehető legjobb hely volt egy mackószem-készítő számára. Itt működött ugyanis a Nívó Szövetkezet, a szocialista Magyarország legnagyobb mackógyártója. Ezek a fagyapottal tömött medvék nemcsak itthon voltak népszerűek, hanem messze földön is. Ma már persze a nagy játékgyárakban gépek varrják össze a mackókat és más plüssöket, és a szemeket is automaták gyártják ezerszám. Kézműves medvék is készülnek még, de a szemek ezekben is gyári termékek.
A játékmackókról itt írtunk hosszan és alaposan.