Ha a Földnek gyűrűje volna

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A Naprendszer legszebb dísze a Szaturnusz. A látványos gyűrűkkel ékesített gázbolygót mindenki ismeri. Sok fantasztikus filmben tűnnek fel hasonló gyűrűs bolygók, gyakran az uralkodók lakhelyeként. De mi lenne, ha a Földnek is volna gyűrűje?

A Szaturnusz nem az egyetlen gyűrűs bolygó, csak az övé a legfényesebb. Van ilyen ékessége a Jupiternek, az Uránusznak és a Neptunusznak, valamint egy csomó kisebb égitestnek is. A gyűrű mindenféle törmelékből áll, ami a bolygó körül kering; főleg kődarabokból és jégből. Valószínű, hogy a Földnek is volt ilyenje néhány millió évig, csak aztán ennek egy része leesett meteorként, a többiből pedig kialakult a Hold.

Ha a Földnek gyűrűje lenne, annak a Holdnál közelebb kellene keringenie ahhoz, hogy a bolygó gravitációs mezejében maradhasson. Nagyon jól nézne ki! Az űrből olyasmi lenne, mint a Szaturnuszé, a felszínről pedig fényes, állandó szivárványként ragyogna. Egy ilyen gyűrű bevilágítaná az éjszakákat, egész jól látnánk a fényénél.

Így nézne ki a gyűrű a Földről. Kép: NASA

Persze nem mindegy, honnan nézzük. Az Egyenlítő környékén egy pengevékony csíkot látnánk csak. De például Magyarországról szép, széles sávokban rajzolódna a déli égboltra.

Annyira fényes nem lenne, mint a Szaturnuszé, az ugyanis jelentős részben jégből van. Mi túl közel vagyunk a Naphoz ahhoz, hogy a jég ilyen mennyiségben megmaradjon. De így is szép látványosság volna.

Jó kérdés, hogyan alakult volna az élet és az emberiség történelme egy ilyen gyűrű árnyékában. Az árnyék szó szerint értendő. A keringő törmelék elég sok napfényt venne el az alatta lévő földfelszíntől. Sokkal keményebb teleket hozna, ugyanakkor valószínűleg melegebb nyarakat is, a visszavert fény miatt. Nem tudjuk kiszámolni, hogyan hatna a vallásokra, hiedelmekre, de szinte biztos, hogy az istenek lakóhelyeként szerepelne a mítoszokban. A tudósok pedig szorgalmasan figyelnék a változásait, a Földnek a gyűrűre vetett árnyékát. Ebből bizonyára sokkal előbb rájöttek volna, hogy egy gömbön élünk. Talán a kozmikus gépezet működésének más titkaira is. A gyűrűk jelenléte valószínűleg segített volna a tömegvonzás, a fizika megértésében.

A gyűrű lényegében építési törmelékből áll. Kép: Hashem al-Ghaili

Az űrkutatást ugyanakkor akadályozná ez a nagy rakás törmelék. Az űrszemét már most is elég sok gondot okoz, pedig csak azzal kell számolnunk, amit mi magunk lőttünk fel. A sok millió kődarab elzárná előlünk az űr jelentős részét. Ettől még ki tudnánk jutni oda, csak sokkal nehezebben.

Egy ilyen gyűrű, épp a több millió darabja miatt, nem teljesen stabil. Az alkotórészei ütköznek, kóvályognak, letérnek pályájukról. A gyűrűs bolygók ezért időnként komoly bombázást szenvednek el a kificamodott darabkáktól. Ez egy lakott, városokkal borított Földön atomtámadáshoz hasonló katasztrófákat jelentene, és ehhez nem is kell telitalálat.

Szóval végül is nem nagy baj, hogy a mi bolygónknak nincs gyűrűje. Kapunk tőle helyette egész élhető időjárást, izgalmas és hasznos élővilágot és nyugalmat. Nem minden a szépség!

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Folytatásos történet, első rész.

Jó reggelt!

Jönnek a földönkívüli goblinok!

A hét műtárgya: a kakukkos óra

Csúcstechnika, a gazdagság jelképe, Németország kabalája. Elem nélkül is működik!