Harmadfokú hőségriasztás lépett életbe. És akkor mi van?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Jövő hét elején melegebb lesz Magyarországon, mint korábban valaha. Eddig 2007. július 20-án, Kiskunhalason mérték a legmelegebb hőmérsékletet, 41,9 fokot. Jövő hét elején ennél valószínűleg még melegebb lesz. Kedden az Alföldön akár 42 fok is lehet. De addig is az ország több részén 40-41 fokos hőség várható.

Egy magyar éghajlatkutató, Ürge-Vorsatz Diána szerint Magyarország középső része Európa leggyorsabban melegedő területei között volt az elmúlt harminc évben. Arra figyelmeztet, hogy sürgősen tenni kellene ez ellen, mert a felmelegedés a „húsba, pénztárcánkba és egészségünkbe mélyen belevágó ügy”.

Elmaradt rendezvények, kinyitott mozik

Nemcsak Magyarországon van szélsőséges hőség, egész Európában nagyon meleg van. Sőt, egy tanulmány szerint most éli át a kontinens a valaha mért legsúlyosabb hőhullámot.

Ezért az országok sorra fújják le a szabadtéri rendezvényeket, például a Pride-okat, fesztiválokat. Több helyen megnyitják a hűtött mozikat vagy a plázákat a hőség elől menekülők számára, a forgalmas helyeken pedig vizet osztanak, Párizsban még alkoholtilalmat is bevezettek.

Spóroljunk a klímahasználattal  

Magyarországon országszerte palackos vizeket osztanak. Magyar Péter miniszterelnök hétfőre és keddre otthoni munkavégzést rendelt el az államigazgatásban, a hőség miatt fehérre festik a vasúti síneket, hogy azok kevésbé deformálódhassanak.

Ilyenkor a fokozott otthoni klímahasználat miatt nagyon megnő az áramhálózat terhelése. Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter arra kérte a lakosságot, hogy este hat és kilenc között mérsékelje a berendezések használatát.

A hatóságok keddtől másodfokú, szombattól harmadfokú hőségriasztást rendeltek el.

Mit is jelent a hőségriadó?

A hőségriasztás egy figyelmeztetés, amelyet akkor adnak ki, amikor a tartós kánikula már veszélyt jelenthet az emberekre. A meteorológusok előrejelzéseit az Országos Meteorológiai Szolgálat, a HungaroMet készíti el, ezek alapján pedig az országos tisztifőorvos rendeli el a hőségriadót. A cél tehát az, hogy felhívják a figyelmet a veszélyekre, és segítsenek megelőzni a rosszulléteket, a kiszáradást és a hőgutát.

A hőségriasztásnak három fokozata van:

  • Az elsőfokú hőségriasztást akkor adják ki, amikor egy napon át különösen magas (legalább 25 °C) hőmérséklet várható.
  • A másodfokú hőségriasztás azt jelenti, hogy a nagy meleg (több mint 25 fok) legalább három napig is eltarthat, ezért már fokozott óvatosságra van szükség.
  • A harmadfokú hőségriasztás a legmagasabb szint. Ilyenkor rendkívül erős (27 foknál is melegebb) és tartós hőség várható, amely már szinte mindenki számára veszélyes lehet. Épp ez vár ránk most a napokban.

Sokan találkoznak ezen kívül a sárga, narancs és vörös színű időjárási jelzésekkel is. Ezek alapvetően hasonlóak, mint a „számozott riasztások”, de nem pontosan ugyanazt jelentik.

  • A sárga jelzés azt mutatja, hogy potenciálisan veszélyes időjárás várható, ezért érdemes figyelni az előrejelzéseket.
  • A narancs jelzés már veszélyes helyzetet jelez, amikor különösen óvatosnak kell lenni.
  • A vörös jelzés pedig rendkívüli veszélyt jelent, amikor az időjárás közvetlenül is veszélyeztetheti az embereket és komoly károkat okozhat.

Mit tegyünk hőségriasztás esetén?

Hőségriasztás idején a legfontosabb, hogy vigyázzatok magatokra és másokra is. Igyatok sok vizet, még akkor is, ha nem vagytok szomjasak, mert a szervezetünk a nagy melegben gyorsan veszít a folyadékból.

A legforróbb órákban, általában délelőtt 11 és délután 5 óra között, lehetőleg maradjatok árnyékban vagy hűvös helyen, és kerüljétek a megerőltető mozgást. Például olvassatok Kispolgárt egy hűvös szobában!

Ha mégis a szabadban tartózkodtok, legyetek világos, laza ruhában és sapkában vagy kalapban. Otthon napközben érdemes behúzni a függönyt vagy leengedni a redőnyt, este pedig kiszellőztetni a lakást.

A hőségben különösen figyeljünk az idősekre, a kisgyermekekre és a betegekre, mert ők nehezebben viselik a nagy meleget. Kérdezzük meg a nagyszüleinket vagy az egyedül élő szomszédokat, hogy jól vannak-e, és szükségük van-e segítségre.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Előző cikk

Jó reggelt!

Te is szereted a Bud Spencer-filmeket?

Egy ausztrál férfi lett a világ leghangosabb hírnöke

Közhírré tétetik, hogy újabb fura rekord született.