Jövő hét elején melegebb lesz Magyarországon, mint korábban valaha. Eddig 2007. július 20-án, Kiskunhalason mérték a legmelegebb hőmérsékletet, 41,9 fokot. Jövő hét elején ennél valószínűleg még melegebb lesz. Kedden az Alföldön akár 42 fok is lehet. De addig is az ország több részén 40-41 fokos hőség várható.
Egy magyar éghajlatkutató, Ürge-Vorsatz Diána szerint Magyarország középső része Európa leggyorsabban melegedő területei között volt az elmúlt harminc évben. Arra figyelmeztet, hogy sürgősen tenni kellene ez ellen, mert a felmelegedés a „húsba, pénztárcánkba és egészségünkbe mélyen belevágó ügy”.

Elmaradt rendezvények, kinyitott mozik
Nemcsak Magyarországon van szélsőséges hőség, egész Európában nagyon meleg van. Sőt, egy tanulmány szerint most éli át a kontinens a valaha mért legsúlyosabb hőhullámot.
Ezért az országok sorra fújják le a szabadtéri rendezvényeket, például a Pride-okat, fesztiválokat. Több helyen megnyitják a hűtött mozikat vagy a plázákat a hőség elől menekülők számára, a forgalmas helyeken pedig vizet osztanak, Párizsban még alkoholtilalmat is bevezettek.

Spóroljunk a klímahasználattal
Magyarországon országszerte palackos vizeket osztanak. Magyar Péter miniszterelnök hétfőre és keddre otthoni munkavégzést rendelt el az államigazgatásban, a hőség miatt fehérre festik a vasúti síneket, hogy azok kevésbé deformálódhassanak.
Ilyenkor a fokozott otthoni klímahasználat miatt nagyon megnő az áramhálózat terhelése. Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter arra kérte a lakosságot, hogy este hat és kilenc között mérsékelje a berendezések használatát.
A hatóságok keddtől másodfokú, szombattól harmadfokú hőségriasztást rendeltek el.
Mit is jelent a hőségriadó?
A hőségriasztás egy figyelmeztetés, amelyet akkor adnak ki, amikor a tartós kánikula már veszélyt jelenthet az emberekre. A meteorológusok előrejelzéseit az Országos Meteorológiai Szolgálat, a HungaroMet készíti el, ezek alapján pedig az országos tisztifőorvos rendeli el a hőségriadót. A cél tehát az, hogy felhívják a figyelmet a veszélyekre, és segítsenek megelőzni a rosszulléteket, a kiszáradást és a hőgutát.
A hőségriasztásnak három fokozata van:
- Az elsőfokú hőségriasztást akkor adják ki, amikor egy napon át különösen magas (legalább 25 °C) hőmérséklet várható.
- A másodfokú hőségriasztás azt jelenti, hogy a nagy meleg (több mint 25 fok) legalább három napig is eltarthat, ezért már fokozott óvatosságra van szükség.
- A harmadfokú hőségriasztás a legmagasabb szint. Ilyenkor rendkívül erős (27 foknál is melegebb) és tartós hőség várható, amely már szinte mindenki számára veszélyes lehet. Épp ez vár ránk most a napokban.
Sokan találkoznak ezen kívül a sárga, narancs és vörös színű időjárási jelzésekkel is. Ezek alapvetően hasonlóak, mint a „számozott riasztások”, de nem pontosan ugyanazt jelentik.
- A sárga jelzés azt mutatja, hogy potenciálisan veszélyes időjárás várható, ezért érdemes figyelni az előrejelzéseket.
- A narancs jelzés már veszélyes helyzetet jelez, amikor különösen óvatosnak kell lenni.
- A vörös jelzés pedig rendkívüli veszélyt jelent, amikor az időjárás közvetlenül is veszélyeztetheti az embereket és komoly károkat okozhat.

Mit tegyünk hőségriasztás esetén?
Hőségriasztás idején a legfontosabb, hogy vigyázzatok magatokra és másokra is. Igyatok sok vizet, még akkor is, ha nem vagytok szomjasak, mert a szervezetünk a nagy melegben gyorsan veszít a folyadékból.
A legforróbb órákban, általában délelőtt 11 és délután 5 óra között, lehetőleg maradjatok árnyékban vagy hűvös helyen, és kerüljétek a megerőltető mozgást. Például olvassatok Kispolgárt egy hűvös szobában!
Ha mégis a szabadban tartózkodtok, legyetek világos, laza ruhában és sapkában vagy kalapban. Otthon napközben érdemes behúzni a függönyt vagy leengedni a redőnyt, este pedig kiszellőztetni a lakást.
A hőségben különösen figyeljünk az idősekre, a kisgyermekekre és a betegekre, mert ők nehezebben viselik a nagy meleget. Kérdezzük meg a nagyszüleinket vagy az egyedül élő szomszédokat, hogy jól vannak-e, és szükségük van-e segítségre.


