Bár tisztában vannak a tinik azzal, mennyire fontos egy témazáró, ez mégsem akadályozza meg őket abban, hogy csak a minimális erőfeszítést tegyék bele a tanulásba. Ezzel szemben a felnőttek (jó esetben), ha felmérték azt, hogy mennyire fontos egy adott feladat, tennivaló, akkor arra extra időt és figyelmet szánnak.
Egy a Harvard Egyetemen végzett kutatás arra jutott, hogy a felnőttek a nagyobb jutalomért vagy a lehetséges nagy veszteség félelmében képesek jobban odatenni magukat, vagyis jobban teljesíteni egy-egy feladatban. Ugyanez nem igaz a tinédzserekre.
Catherine Insel, a Harvard professzora 13 és 20 év közötti diákokat vizsgált egy fMRI- (funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat) készülékkel. Ez az agy egyes területeinek az aktivitását mutatja.
A professzor arra kérte a résztvevőket, hogy játsszanak egy videojátékot és azt mondta: a fordulókban 20 centet ad a helyes válaszért, a helytelenért pedig levon 10 centet. Később bevezetett magasabb tétű fordulókat is, ott 1 dollárt ért a jó és 50 cent veszteséget jelentett a rossz válasz.
A kutatásban arra jutottak, hogy az idősebbek sokkal jobban teljesítettek a magas téttel rendelkező körökben, míg a tiniknek a teljesítménye nem változott.
Az fMRI-készüléken látszott, hogy a tudatos teljesítménynövelés, nagyobb odafigyelés az agyi fejlettséggel állt összefüggésben. Főleg az egyik agyi pályáéval, ami 25 éves korig fejlődik ki teljesen. Tehát ez nem butaság és lustaság, hanem biológia.
A kutatás azért fontos, mert ez megmagyarázza azt is, hogy a tinédzserek veszélyérzete miért nem annyira erős, és miért hajlamosabbak kockázatos dolgokat csinálni. A kutatók az eredmények alapján arra jutottak, hogy a záróvizsgák nem a legjobbak arra, hogy felmérjék egy fiatal suliban megszerzett tudását. Inkább az év során rendszeresen tartott kisebb dogákból kellene összeállnia a végső eredménynek – legalábbis ez az ő véleményük. Ti mit gondoltok erről? Írjátok meg nekünk! (New Scientist)