Eső nem lesz, de meleg igen, és kicsit a szél is fújhat. A délutáni hőmérséklet 23 és 29 fok között lesz. A Barnabások ünnepelnek ma, a nevük bibliai jelentése: a vigasztalás fia.
Ma hosszabban írunk nektek arról, hogy a 22 éves svéd klímaaktivistát, Greta Thunberget nemrég kiutasították Izraelből. Thunberg több társával együtt a gázai övezetbe készült egy vitorlással, hogy felhívja a figyelmet az ott zajló háborúra. Az aktivistát ebben a cikkben bővebben bemutattunk.
Ha már a víznél járunk, a mai évfordulónk Jacques-Yves Cousteau, francia tengerkutató születésnapja. Épp ma lenne 115 éves. A nevét nagyjából így ejtjük: zsák iv kusztó. Lényegében neki köszönhetjük a könnyűbúvárkodás elterjedését.
Cousteau 1933-ban végzett a francia tengerészeti akadémián. Eleinte pilótának készült, de egy balesetben mindkét karja eltört. A tenger alatti kutatások viszont nagyon vonzották, még úgy is, hogy ezekhez nem volt meg a végzettsége.
A második világháborúban is szolgált, ebben az időben kezdett víz alatti filmkészítéssel foglalkozni. 1943-ban Cousteau és egy francia mérnök, Émile Gagnan kifejlesztette az első teljesen automatikus, sűrített levegős búvárkészüléket. Ez lehetővé tette a búvárok számára, hogy hosszabb ideig szabadon úszhassanak a víz alatt.
Cousteau segített feltalálni számos más, az óceánkutatók számára hasznos eszközt, köztük 1959-ben a „merülő csészealjat”. A csészealj egy a tengerfenék kutatásához használható, könnyen manőverezhető kis tengeralattjáró. Miután Cousteau leszerelt a hadseregtől, egy korábbi aknaszedő hajót kutatóhajóvá alakított át, amelyet Calypso néven ismert meg a világ.
Cousteau egyébként a Dunát is végighajózta, a folyó élővilágát kutatta 1991-ben. A tengerkutató nevéhez rengeteg dokumentumfilm, természetfilm, tévés műsor és könyv is kötődik. 87 évesen hunyt el szívrohamban.