Jó reggelt!

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

És boldog Beáta napot! Esni ugyan valószínűleg nem fog ma, de a felhők megsűrűsödnek, borult és szeles nap lesz.

Ma van a víz és a fókák világnapja. Ez így rendben is van, hiszen a fóka vízben él. Nekünk a fókákkal sok dolgunk nincsen, hiszen csak állatkertben találkozunk velük. A vízzel viszont nagyon is: évek óta visszatérő gond az aszály, és folyamatos viták folynak a víz felhasználásáról. Ez az egyik súlyos kérdés az akkugyárak körül is.

Érdekes, hogy a 19. századi nyelvújítás idején egy csomó állatnak próbáltak új nevet adni. A struccnak a szaladár, a kengurunak a fiahordó górugrány nevet szánták, de a nép végül az idegen szót választotta. A fókát akkoriban még emlegették tengeri kutya néven is. Ez valószínűleg a német Seehund fordítása, ami ugyanezt jelenti. De nekünk már megvolt a fóka szavunk régről, hiszen a nyelvünk finnugor eredetű, és fókák ma is élnek Finnországban és Észak-Oroszországban is. Így ennek az állatnak nem kellett kitalálni valami bolond új nevet.

Ma többek között az év gyerekkönyveiről adunk hírt. És ha ráérsz ezen a borongós napon, nyugodtan olvass vissza az újságban. Elég mozgalmas hetünk volt!

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Nagyon meleg van és csak rosszabb lesz, narancssárga lett egy miskolci patak – híradó

Az új kormány felszámolja a jelenlegi közmédiát, de Hadházy Ákos munkájára továbbra sem számít. És tacskók.

Sofőr nélküli rekord született Európa leghíresebb pályáján

Teljesen önvezető üzemmódban ment körbe a Nürburgringen egy autó.

Hogy áll az ukrajnai háború?

Oroszország egyre inkább védekezésre kényszerül - és egyre gyakrabban nem sikerül neki.