Megérkezett a nyár, és ezúttal az időjárás igazodik a naptárhoz. Vagyis jó meleg lesz, akár 30 fok is délután. Boldog Tünde napot kívánunk!
Mivel vasárnap van, ma egyebek mellett folytatjuk művészettörténeti kirándulásainkat, vagyis A hét műtárgya rovatot. Mégpedig egy olyan műalkotással, ami közlekedési jelzőlámpákból készült!
A jelzőlámpa a mi környezetünknek már ugyanolyan megszokott része, mint egy fa vagy egy bokor. Vannak a világnak nagyvárosai, amelyek lakói sokkal több lámpát látnak egy nap, mint fát. De kevés városlakó szereti úgy a lámpáit, mint a berliniek. A német főváros világhírű jelképe a Lámpaemberke, vagyis az Ampelmann, vagy becézve Ampellmännchen.
A kalapos kis figurát Kelet-Németországban alkotta meg egy pszichológus. Addig a gyalogosoknak is sima kerek lámpák mutatták, szabad-e átmenni az úttesten. De az autóval szemben a gyalogláshoz nem kell jogosítvány, abban részt vesz a kisgyerek, a vaksi öreg és a színtévesztő emberek is. Szóval olyan jelzés kellett, ami teljesen egyértelműen mutatja, hogy állj, vagy menj. A legtöbb országban ez egy általános, uncsi emberalak, de Kelet-Berlinben megszületett az Ampelmann, és mindenki megszerette. Annyira, hogy a két Németország egyesülésekor ez megmaradt, és a nyugati részben is átvették. Berlinben kulcstartóktól pólókon át a szatyrokig minden kapható lámpaemberkés mintával. Még szobra is van!
Kellemes ugrabugrálást és szaladgálást kívánunk ezen a nyári napon, de a piros lámpára azért figyelj!