„Utak? Ahová megyünk, ott nincs szükség utakra” – mondja a Vissza a jövőbe! című filmben a Doki jóbarátjának, Marty McFly-nak, majd a DeLorean típusú sportautó a levegőbe emelkedett és utasait elrepítette a jövőbe. (Ami azt illeti, csak a film szereplőinek a jövőjébe, mert nekünk, itt és most, az már a tíz évvel ezelőtti múltnak számít: az évszám 2015 volt.)
Sokáig csak a tudományos-fantasztikus filmek világában létezett a repülő autó, noha egyre inkább közeledett az emberiség ahhoz, hogy kifejlesszen repülni is és úton közlekedni is tudó járműveket. A drónok korában miért is lenne ez elképzelhetetlen?

Januárban itt a Kispolgáron is írtunk arról, hogy a repülő autók elterjedésének elég sok veszélye lenne, gondoljunk csak bele, hány béna sofőr okoz balesetet a Földön is, mi lenne, ha még repülni is tudnának. És ez csak a egyik veszély, felsoroltunk még néhányat.
Abban viszont tévedtünk, hogy nincs még olyan igazán meggyőző autóforma találmány, ami tényleg magabiztosan, gyorsan, balesetmentesen, és érdemi üzemanyagmennyiséggel képes lenne repülni.
Azóta viszont bemutattak több ilyet is, sőt azt állítják, hogy jövőre már akár piacra is kerülhetnek, azaz bárki megvásárolhatja majd azokat. Korábban egy Alef Aeronautics nevű amerikai jármű mutatta be, hogy fel tud szállni akár egy helyből az utcáról, és el is tud repülni. Teljesen elektromos meghajtással bír, közúton 354 kilométert, levegőben 177 kilométert képes megtenni.
A napokban viszont északi szomszédunk, Szlovákia Klein Vision nevű cége bemutatta a saját AirCar nevű repülő autóját, ami több mint 240 kilométer/óra sebességet tud elérni a levegőben. Gondoljatok bele, egy ilyennel egy óra alatt, mondjuk a Hősök teréről a pécsi dzsámihoz lehetne repülni. Ez a jármű elölről egy sportautóra hasonlít, de hátul van két szárnya és egy légcsavarja.
Ennek első változata már 2021-ben hivatalos Légialkalmassági Bizonyítványt kapott a Szlovák Közlekedési Hatóságtól, miután sikeresen 70 órányi repülési tesztet hajtott végre, több mint 200 felszállással és leszállással. Sőt, azt is kipróbálták, hogy működik a jármű városok között, és átrepült a nyitrai repülőtérről a 75 kilométerre található pozsonyi nemzetközi repülőtérre 2021. június 28-án.
A jármű második változatát idén nyáron fogják tesztelni. Ennek a modellnek a hátsó része és a szárnyai összehúzódnak vagy kinyúlnak, attól függően, hogy autó vagy repülőgép üzemmódban van-e. A földön 200 kilométer/órás, a levegőben pedig több mint 250 kilométer/órás sebességet érhet el. Akár 1000 kilométert is képes kényelmesen megtenni.
Nemrég egy rangos mérnöki díjjal tüntették ki a szlovák cég társalapítóját, Anton Zajacot, aki az átadón kijelentette: „az AirCar egy régi álmot valósít meg. Azt, hogy a repülés szabadságát a hétköznapi emberek kezébe adja. …egy lépéssel közelebb kerülünk ahhoz, hogy átalakítsuk a világ közlekedését és egyesítsük az emberi közlekedésben az autóutakat és az eget”.
Az AirCar-t ugyanis jövőre már árulni akarják, közel egymillió dollár lesz az ára, ami nagyjából 350 millió forintnak felel meg. Ennyi pénzért vehetünk, mondjuk tíz Volkswagen Golfot vagy öt Audi Q3-ast. Na de ezek nem tudnak repülni!
Az Alef Aeronautics szintén kapható lesz állítólag jövőre, és az sokkal olcsóbb, mindössze 35 ezer dollárba (nagyjából 13,4 millió forintba) fog kerülni. Alig lesz tehát drágább, mint egy Golf.
Hogy milyen engedéllyel lehet majd ezeket vezetni, arról még nem tudni. Valószínűleg kell majd valami pilóta-autós kombinált jogosítvány.
Kispolgár. IFL Science. HVG.