A legtöbb hajómotor valamilyen hagyományos üzemanyaggal, például dízellel működik. A legnagyobb hajók ráadásul még ennél is koszosabb olajat égetnek el. A mai óceánjáró hajók ezért iszonyatosan szennyezik a levegőt.
Egy új fejlesztésű motor azonban csak hidrogént használ, így szinte nulla káros anyag kerül a levegőbe a működése során. Az új motor teljesítménye elérheti a 3500 lóerőt, ami elegendő ahhoz, hogy nagy hajókat is meghajtson.

A hidrogén elégetése során nem keletkezik szén-dioxid, nitrogén-oxid vagy korom. Semmi olyan, mint a büdös kipufogógázokban van. A motorból távozó gáz vízpárából és levegőből áll.
A mérnökök úgy tervezték meg a motort, hogy könnyen karbantartható legyen, és gyártásához sincs szükség ritka ásványokra, például lítiumra vagy kobaltra.
Ilyen hidrogénnel működő motorokat a jövőben nemcsak hajókon, hanem akár erőművekben vagy vasúti járművekben is használhatnak majd. Az egyetlen nehézség a hidrogén tárolása. Ehhez nagy nyomás és különleges tartályok kellenek, és a hidrogén az olajoknál sokkal gyúlékonyabb is. (Kispolgár / interestingengineering.com)


