Megépítették a világ első, csak hidrogénnel működő hajómotorját

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A legtöbb hajómotor valamilyen hagyományos üzemanyaggal, például dízellel működik. A legnagyobb hajók ráadásul még ennél is koszosabb olajat égetnek el. A mai óceánjáró hajók ezért iszonyatosan szennyezik a levegőt.

Egy új fejlesztésű motor azonban csak hidrogént használ, így szinte nulla káros anyag kerül a levegőbe a működése során. Az új motor teljesítménye elérheti a 3500 lóerőt, ami elegendő ahhoz, hogy nagy hajókat is meghajtson.

A világ egyik legnagyobb teherhajója, a CSCL Globe. Fotó: Wikimedia

A hidrogén elégetése során nem keletkezik szén-dioxid, nitrogén-oxid vagy korom. Semmi olyan, mint a büdös kipufogógázokban van. A motorból távozó gáz vízpárából és levegőből áll.

A mérnökök úgy tervezték meg a motort, hogy könnyen karbantartható legyen, és gyártásához sincs szükség ritka ásványokra, például lítiumra vagy kobaltra.

Ilyen hidrogénnel működő motorokat a jövőben nemcsak hajókon, hanem akár erőművekben vagy vasúti járművekben is használhatnak majd. Az egyetlen nehézség a hidrogén tárolása. Ehhez nagy nyomás és különleges tartályok kellenek, és a hidrogén az olajoknál sokkal gyúlékonyabb is. (Kispolgár / interestingengineering.com)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Előző cikk

Jó reggelt!

Boszorkányos este érkezik. Vagy spam.

Pride-zászlók a Dunában, lassan elfogy a víz a Velencei-tóból – híradó

Itt a Tisztítótűz-művelet, lemondott a brit miniszterelnök, és még kánikula is van.

Elindítja a kormány a Tisztítótűz-hadműveletet

Sulyok Tamást és Polt Pétert is elküldik.