Maria Branyas Morera Amerikában született, de Spanyolországban élt, egészen tavalyig, amikor 117 évesen elhunyt. Ő volt a világ legidősebb élő embere. A tudósok még azelőtt elkezdték vizsgálni, hogy meghalt, kíváncsiak voltak ugyanis, hogy mi állhat a nő fantasztikus életkora mögött.
Morera a jó genetikának tulajdonította a hosszú életét. Kiderült, hogy végig igaza volt. A tudósok megvizsgálták a DNS-ét, és azt állapították meg, hogy egyes, örökölt génjei lehetővé tették, hogy a sejtjei úgy viselkedjenek, mintha jóval fiatalabbak lennének.

Az eredmények szerint Morera mikrobiótája egy csecsemőéhez hasonlított. A mikrobióta a testfelszínünkön száguldozó több milliárdnyi élőlény összessége. Ezek a kis mikroorganizmusok kölcsönhatásban élnek a szervezetünkkel, és óriási szerepük van az egészségünk megőrzésében.
A kutatást Manel Esteller öregedésszakértő végezte, aki megállapította, hogy Morera élete végéig friss maradt szellemileg. És voltak ugyan időskori betegségei, de ezek nagyrészt ízületi fájdalmak és hallásproblémák voltak.
Morera azt mondta, a boldog élet kulcsa a rend, a nyugalom, a jó kapcsolat a családdal, a barátokkal, és a természettel. Hozzátette: fontos, hogy az ember stabil legyen érzelmileg, hogy távol tartsa magát a mérgező emberektől, és az életében ne legyen megbánás.
(Guardian)