Megszűnt egy csokigyár Budapesten

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Végleg bezárt a Bonbonetti édességgyár Budapesten, ahol már tavaly április óta leállt a termelés. Itt gyártották korábban a Tibi csokit, a franciadrazsét és a Dunakavicsot, valamint konyakmeggyeket is.

A gyárat a Stühmer család vállalata építette, az 1940-es években készült el. Nagyon korszerűnek számított, és ekkor már gyártotta is a Tibi csokit. Ez a gyáralapító, Stühmer Frigyes unokájáról kapta a nevét.

A Budapesti Csokoládégyár épülete. Fotó: Wikipedia

A Vágóhíd utcai üzem a szocializmusban is végig működött, a Tibi a Boci mellett a legnépszerűbb táblás csokinak számított. A rendszerváltás után többször is gazdát cserélt, míg 2012-ben az ukrán Roshen vállalat vette meg, a hozzá tartozó márkákkal együtt.

A Roshen elég nagy játékos a világ csokoládéiparában. A volt ukrán elnök, Petro Porosenko építette nagyvállalattá. A neve az elnök nevének közepéből lett. Maga a Roshen nem szűnt meg, csak a magyarországi gyár. A Roshen megtartja a márkákat, így továbbra is lesz Tibi csoki és franciadrazsé. De azokat már nem nálunk fogják gyártani, hanem valószínűleg Ukrajnában.

Ennek az egyik oka, hogy a magyar munkaerő drágább, és a csokipiacon öldöklő verseny folyik. De a magyar gyár fenntartása ellen szólt az is, hogy a 80 éve még külvárosi üzem környéke mostanra már teljesen beépült. Így nem lehetett bővíteni, és a szállítás is megnehezült. (Magyar Narancs / Kispolgár)

(Kiemelt kép: Vendéglátóipari Múzeum)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Bontógolyó sincs?

Jó reggelt!

Rusnya idő vár, de attól még az élet szép!