Mi az a ghosting?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A ghosting egy viszonylag új kifejezés, amit már nem csak romantikus kapcsolatokra, de barátságokra is használnak. Azt jelenti, hogy valaki úgy szakít meg kapcsolatot a másikkal, hogy magyarázatot sem ad a másik félnek. Felszívódik, puff.

Még akkor sem méltatja válaszra, amikor esetleg megkérdik tőle: mi történt, miért tűnt el? A ghost angolul szellemet jelent, tehát az eltűnést, hirtelen láthatatlanná válást akarják ezzel a szóval kifejezni.

A ghostingnak két fajtája lehet. Amikor vannak ráutaló jelek már előre, és amikor nincsenek. Előbbinél lehet az, hogy egyre több programot mond le az illető, nem oszt meg már annyi mindent a másikkal, mint előtte. Ritkán válaszol az üzenetekre vagy nem veszi fel a telefont. A beszélgetések hirtelen erőltetettek lesznek.

De van olyan is, hogy teljesen a semmiből ghostingolnak minket. Egyik nap még minden oké, a másik naptól pedig nem válaszolnak többé. Sőt, törölnek az ismerősök közül, blokkolnak közösségi oldalakon, hogy még csak meg se tudjuk őket keresni magyarázatért.

A ghosting kifejezés 2017-ben került be az értelmező szótárba és az online randiappok elterjedésével született meg. Ennek ellenére egyes popkulturális kutatók szerint már a kilencvenes években is használatos volt. A randis ghosting nagyjából úgy néz ki, hogy ígéretesen indul egy kapcsolat, a felek jól érzik magukat egymás társaságában, majd se szó, se beszéd, egyikük magyarázat nélkül eltűnik, és soha többé nem is keresi a másikat.

Azért lett később ennyivel gyakoribb és ismertebb jelenség, mert az online világ megkönnyítette az embereknek a ghostingolást. Sokkal több kapcsolatot tudunk ma kialakítani a közösségi oldalakkal, fórumokkal, appokkal, de könnyebb is sutba vágjuk őket, ha valami nem kényelmes, nem tetszik.

De miért csinálnak ilyet az emberek?

A szakértők szerint ennek két oka van. Az egyik az, hogy sokkal egyszerűbb megoldás, mint egy kellemetlen, kényelmetlen beszélgetést lefolytatni. A ghostingoló általában konfliktuskerülő és nem akar szembenézni azokkal az érzésekkel, amiket esetleg a másikban kivált. A másik ok az, amit már említettünk: az online világban látszólag a kapcsolatok mennyisége végtelen, nem olyan, mint régen, hogy személyesen kellett ismerkedni. Sajnos így az a fals képzet él az emberekben, hogy „bárki helyett könnyen találunk mást”. Más kérdés persze az, ami miatt már a pszichológusok kongatják a vészharangot: pont emiatt a kapcsolatok minősége közel sem olyan mély vagy kielégítő a mai világban.

Milyen hatással van arra, akit ghostingolnak?

Nem nehéz kitalálni, hogy nem tesz jót a ghostingolt mentális egészségének, lelkivilágának a ghostingolás.

Akivel ezt teszik, annak komoly önértékelési gondjai és súlyosabb esetben akár depresszióhoz hasonló érzései lehetnek. Visszautasítottság, szégyen, bűntudat, gyász – ezeket mind érezheti az, akit úgy hagynak faképnél, hogy nem tudja, miért. És amikor magyarázatot kér, nem kap.

A szakértők szerint a ghostingoló fejlődésének is káros. Mert ha ezzel a módszerrel él, nem alakítja ki egy egészséges kapcsolathoz szükséges kommunikációs mintát. Ha valaki nem képes megbeszélni a gondokat, bajokat, hanem elmenekül, az senkivel sem fog tudni hosszú távon kapcsolatban lenni.

Van olyan, hogy rendben van az, ha valakit ghostingolunk?

A szakemberek szerint igen. Azokban az esetekben, amikor valaki agresszív, bántalmazó viselkedést tanúsít felénk, tartunk tőle, zaklat minket, vagy ha a kapcsolat a mentális egészségünkre káros. Nem mindenkinek és minden esetben tartozunk magyarázattal.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kicsoda JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke?

Nyomorúságos gyerekkorát leküzdve emelkedett magasra.

Garfield

Elhamarkodott ígéretek.

Jó reggelt!

Tavaszi letyhedtség!