Tegnapi hír, hogy kövekkel megrakott teherkocsikat állítottak a budapesti HÉV-alagútba az árvíz miatt. A közlemény szerint ezt azért csinálják, hogy megakadályozzák a felúszást. De mi is történik itt pontosan? Hová úszik és micsoda?
A legtöbb embert a vasútból a járművek érdeklik, de ugyanolyan fontos mindaz, amin ezek gurulhatnak. A sínek, a váltók, az egész építmény, ami a vágány alatt van. Ezt pedig állandóan karban kell tartani, és a víztől is védeni kell. A vasúti sín alatt eleve azért van zúzott kő, mert azon a víz könnyen átfolyik, és nem áll meg a vágány alatt.
A budapesti HÉV alagútjait viszont nem az fenyegeti, hogy elmossa őket a víz. Ezek a furatok a Dunához közel találhatók, ahol a Szentendréről érkező vonatok befutnak. Az árvíz pedig azért okoz gondot, mert a nagy mennyiségű víz nyomni kezdi maga körül a talajt. Az pedig emiatt elkezdi felfelé tolni az egész alagutat, sínekkel együtt. Ez a jelenség a felúszás, tehát az alagút nem a vízen, hanem a földben indul meg. Ez súlyos kárt okozhat az építményben.
A legegyszerűbb megoldás, hogy ilyenkor ideiglenesen megnövelik az alagút tömegét, hogy a föld ne tudja megemelni. Ehhez kell az a 400 tonna kő, amit vasúti kocsikon állítottak be a megfelelő helyre. Az árhullám elvonulása után ezeket elviszik. Mielőtt a HÉV újra közlekedhet, ellenőrizni kell majd, hogy nem mozdult-e el mégis a szerkezet, és a sínek a helyükön vannak-e.
Kiemelt kép: Egy M44-es „Bobó” mozdony köveket hoz a HÉV-alagútba. Fotó: MÁV-HÉV.
További vonatos cikkeink:
Miért ilyen tré a magyar vasút?
Száz éve döcögnek a Mukik
Tiltott területekre lépni nem véletlenül tilos