Miért másznak le a fáról lajhárok vécézni?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A lajhárok a világ leglassabb állatai közé tartoznak. Egész nap fákon lógnak, leveleket esznek és pihennek. De van egy furcsa szokásuk: hetente egyszer lemásznak a földre kakilni.

Ez viszont nagyon kockázatos. A lajhárok a földön lassan mozognak, ezért könnyen elkaphatják őket például a jaguárok vagy más ragadozók. Ráadásul a le- és visszamászás rengeteg energiájukba kerül.

Felmerül a kérdés: miért nem kakilnak fent a fán?

Tudósok azt állapították meg, hogy a lajhárok bundájában különleges molyok élnek. Ezek a kis rovarok egész életüket a lajhárok szőrében töltik. Amikor a lajhárok lemásznak kakilni, a nőstény molyok leugranak a kupacra, és oda rakják le petéiket. A molylárvák később a lajhárok ürülékéből táplálkoznak, majd kifejlett molyokká válnak, és visszarepülnek egy lajhárba.

A molyok mellett a lajhárok bundájában zöld algák is élnek. A molyok segítenek „trágyázni” ezeket az algákat, mert amikor elpusztulnak, tápanyagokat hagynak a szőrben. Az algák ettől szépen növekednek, és zöldre színezik a lajhárok bundáját.

Ez nagyon hasznos, mert a zöld szőr segít elbújni a fák levelei között. Olyan, mintha természetes álcázó ruhát viselnének.

Vagyis a heti „vécéút” nemcsak a kakilásról szól. Segít életben tartani a molyokat, az algákat — és talán magukat a lajhárokat is. (Kispolgár /Popsci.com)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Garfield

Nagy a baj!

Jó reggelt!

Ne vigyen el a mándruc!

Lecsaptak a veszélyes büfékocsikra, kész a lop-stop törvény – híradó

Autó üldözés Budapesten, dróncsapások, uniós pénzek és jégeső.