A közlekedési kellemetlenségek ellenére az egész ország örült a tegnapi hóesésnek. Sokan fényképezték is a környezetüket, ezekből válogatunk párat. De miért látjuk szépnek a havas tájat?
Több okunk is van rá, itt összegyűjtöttük őket.
1. A gyerekkorra emlékeztet
Ahogy az ember idősödik, úgy jön rá, hogy a gyermekkor volt a felhőtlen boldogság ideje. És ennek része a hóesés öröme, a hóban hempergőzés és az összes havas játék.
2. A hó: játék
A gyerekkor mellett mindenkinek eszébe jut a szánkózás, a hógolyózás és a hóember. És bizony a legmorcosabb felnőttek is szeretnek vagy szeretnének néha játszani. Már a gondolat is megmelengeti a szívüket.
3. A téli ünnepek
A karácsonyi képeslapok ma már főleg virtuálisak, de ezeken is általában havas táj látható. Télapó pedig még mindig szánkóval érkezik. Ezek az ünnepek – a nyomasztó történelmi évfordulókkal szemben – csupa jót jelentenek a legtöbb embernek.
4. A hó átfesti a megszokott tájat
A behavazott utca, hegyoldal vagy város olyan, mint egy műalkotás a mindennapi környezetünkről. Felismerhető, de mégis minden részletében más és új. Ez egyszerre kelt otthonosság-érzést és érdeklődést.
5. A hó legömbölyíti a körvonalakat
Főleg ha sok van belőle! Tíz-húsz centi hó alatt a háztetők, a faágak, a sziklák vastag plüssnek néznek ki. Az ember pedig vonzódik az ilyen gömbölyded, puha dolgokhoz. Ezért alszunk plüssmacival, és nem alumínium robottal.
6. A hó múlandó
Tudjuk, hogy nem tart örökké. A frissen esett hó hamar olvadni, latyakodosni kezd, elkoszolódik. Ezért rácsodálkozunk, jobban megfigyeljük és megbecsüljük.
7. A hó tiszta és csendes
A friss, fehér hó elfedi az utcák sarát, a háztetőkön összegyűlt kormot, a sötétszürke betont, a csupasz, fekete ágakat. A fehér szinte minden kultúrában a tisztaság jelképe.
A hó az esővel szemben csendben hullik, és csendet teremt, mert nagyon jó hangszigetelő. Már néhány centi hó is elnyeli a közlekedés, a város megszokott zajainak nagy részét.
8. Nem élünk Szibériában
A hó számunkra odakint van, és ha okoz is nehézségeket, alapvetően nem fenyegető. Pár száz évvel ezelőtt az ember nem gyönyörködött a télben, hanem imádkozott, hogy ne tartson sokáig. Ma megtehetjük, hogy csodáljuk, és legfeljebb a fűtésszámla miatt aggodalmaskodunk. De nem azon, hogy megfagyunk, vagy hogy a hó alatt ránk szakad a tető. Az időjárás szépsége, ahogy a tájban való gyönyörködés is, civilizációs luxus.
Hideg telet jósolnak idénre, szóval biztosan megcsodálhatjuk még a hótakarót. És most már azt is tudod, miért tetszik!