Hatalmasat hibázott Amerika legfelsőbb katonai és védelmi vezetése. Hétfőn kiderült, hogy véletlenül meghívták abba a csetcsoportba az Atlantic nevű amerikai lap újságíróját, ahol egy jemeni légicsapás részleteit beszélték meg. A csoportban ott volt Pete Hegseth, az amerikai védelmi miniszter, J. D. Vance alelnök és Michael Waltz, Donald Trump elnök nemzetbiztonsági tanácsadója is.

Az újságíró, Jeffrey Goldberg maga sem értette, hogy mit keres ebben a beszélgetésben. Először azt hitte, tőrbe csalták, de aztán rájött, hogy tényleg véletlenül hívták meg a Signal nevű üzenetküldő alkalmazás csetszobájába.
Az újságíró először úgy írta meg a sztorit, hogy a cikkében nem szerepeltek konkrét információk a jemeni támadásról. Ezután persze az amerikai vezetés rögtön megpróbálta védeni a helyzetet. Az érintettek szerint a csetszobában nem írtak le semmi titkosat, nem osztottak meg egymással semmilyen haditervet. Jeffrey Goldberg azonban a beszélgetés alatt folyamatosan készítette a képernyőképeket. Szerdán pedig nyilvánosságra hozta az egészet. Ezt azért tette, mert a miniszterek és kormánytisztviselők kórusban hazugnak nevezték őt.

A frissen bemutatott képernyőképek szerint a csetben résztvevők megbeszélték a támadás pontos időpontját, a harci eszközök pontos típusát, és még a haditervet is. Ha ezek az információk a támadás előtt kiszivárogtak volna, a megtámadott húszi lázadóknak lett volna idejük felkészülni. Így csak Goldberg jó szándékán múlt az, hogy a támadás végül sikeres volt. Az pedig a szerencsén, hogy ő csöppent a csetbe, és nem egy külföldi kém.
A történtekért némi huzavona után szerda hajnalban Michael Waltz vállalta a teljes felelősséget. Kiderült, hogy ő adta véletlenül a beszélgetéshez az újságírót, holott nem is ismeri Jeffrey Goldberget. Megígérte viszont, hogy teljes egészében feltárják, hogy mi történhetett. Érdekesség, hogy mielőtt Waltz elismerte volna a felelősséget, Donald Trump egy meg nem nevezett beosztottra akarta tolni az egészet. (telex.hu nyomán )

Kiemelt kép: Wikipedia