Nagyon túlterheltek a magyar iskolások

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Lehet, hogy már te is érzed néha, hogy ki sem látsz a tanulnivalóból és hogy az életed másról sem szól, mint az iskoláról. És míg alsó tagozaton egészen bírható volt a tempó, felsőben jóval több elfoglaltsággal jár az iskola. Egy friss felmérés szerint ötödik osztálytól jelentősen megnő a tanagyag, és a házi feladatokkal is jóval több időt kell tölteni, mint korábban.

A számonkérés is egyre gyakoribb. A felsősök a röpdolgozatokkal együtt legalább 3-4 dolgozatot írnak hetente, de előfordul olyan is, hogy ennél több, 5-6 írásbeli számonkérés van egy héten. A gyerekek és a szülők arra panaszkodnak, hogy sokszor azért nehéz a felkészülés, mert az órán nem sikerült jól jegyzetelni, sok tanár nem a könyv szerint halad, és sokszor az sem világos, hol tartanak épp a tanagyaggal. Van olyan szülő, aki a felmérésben azt panaszolta, hogy a hatodikos gyerekének a Google magyarázza el a tanagyagot, mert a könyv és a jegyzet nem volt elég arra, hogy megértse, amit tanul.

Kép: Pixabay

Bár rengeteg oktatáskutató ellenzi, mégis a „magoláson” van a hangsúly, a bebiflázott tényeket viszont a többség szinte rögtön elfelejti a dolgozat után. Egy anya pedig arról írt a felmérésben, hogy a tanárhiány miatt csak kéthetente van fizika órája a hetedikes gyerekének, ami kevés ahhoz, hogy megértse az anyagot, ezért magántanárhoz járnak. A nyolcadikosok szülei arról panaszkodnak, hogy a felvételire való készülés akár napi plusz 2-3 óra elfoglaltságot is jelenthet a gyerekeknek.

A középiskolákban még rosszabb a helyzet. A gyerekeknek alsó hangon 7-8 órájuk van naponta, emellett rengeteg otthoni tanulás is várja őket.  Heti 6-7 dolgozatuk is lehet egy héten, ezekre otthon legalább 2 órát kell készülni naponta. Sok gyerek ilyenkor hagyja abba a rendszeres sportolást, mert egyszerűen nincs már rá idő. A leterheltséget növeli az is, hogy a középiskolák sokszor jóval messzebb vannak a gyerekek lakóhelyétől, ezért nem ritka, hogy egy gyerek napi két órát utazik oda-vissza. Az ingázás miatt jóval korábban kell kelni, ezért sok gyerek kialvatlan és fáradt, ami szintén nem tesz jót az iskolai teljesítményeiknek.

Kép: Pixabay

Bár ez a felmérés nem tért ki arra, hogy mi történik a középiskola után, de egy korábbi kutatás szerint az egyetemeken sem lesz jobb a helyzet. Ez azt mutatta, hogy a hazai egyetemisták 61 százaléka érezte magát túlterheltnek. (eduline.hu)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

A pápával találkozott Orbán Viktor, kijött a legjobb egyetemek listája – híradó

És még: folytatódott a cicaharc Menczer és Magyar között. Felragyog a Jupiter!

Így sikerült a mobiltiltás – eredmények

Feltűnően sok olvasónk szerint jobb az élet telefon nélkül.