Egészen jövő évig az űrben ragadhat két űrhajós, akik eredetileg nyolc napot terveztek eltölteni a Nemzetközi Űrállomáson. A két amerikai kutató június óta vesztegel az űrben. Már induláskor kiderült, hogy baj van az őket szállító űrhajóval. Szivárgott belőle a hélium és meghibásodott néhány eszköz is, ami a manőverezéshez szükséges. Így rögtön felmerült, hogy a nyolc napból esetleg hetek, hónapok lehetnek, de korábban még arról volt szó, hogy augusztusban megpróbálják hazahozni őket. Az űrhajó egyébként valószínűleg kibírná a visszautat, de a NASA és az űrhajó gyártója, a Boeing biztosra akar menni.
A mentőakció miatt csúszik a SpaceX következő küldetése is, a NASA most arról tárgyal, hogy hagyjanak üresen két helyet az űrhajójukban a két űrhajótöröttnek. A Boeingnek egyébként nagyon kínos lenne, ha pont a vetélytársuk hozná le a legénységüket. A Boeing cég ugyanakkor szerződött le a NASA-val, amikor a SpaceX is, viszont ők csak 10 évvel később tudtak összerakni egy valamirevaló űrhajót.
A SpaceX (ami egyébként a világ jelenlegi leggazdagabb emberének, Elon Musknak a cége) viszont már 2020 óta repül az űrbe, ráadásul tizenkét alkalommal embert is szállítottak az űrhajóik. A Boeingnek ez volt az első tesztrepülése emberekkel a fedélzetén, és hát ez sem sikerült túl fényesen. A két asztronautájuk ugyanis még mindig az űrben van, egyelőre nem is tudni, hogy pontosan meddig.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyébként közel 400 kilométeres magasságban kering a Föld körül. A mérete nagyjából egy focipályányi, és volt már arra példa, hogy űrhajósok egy évig is fenn voltak rajta. Az itt található élelmiszer is kitart legalább ennyi ideig. Napenergiával működik, és saját életfenntartó rendszere van. Ez felel azért, hogy a levegő, a páratartalom és a nyomás hasonló legyen a földihez.
Van saját oxigén-előállító berendezése is, ami a vizet bontja szét hidrogénre és oxigénre. Egy űrhajós napi oxigén-szükségletéhez naponta egy liter vizet kell felhasználni. A vizet tartályokban szállították ide a Földről, de felhasználják az űrhajósok által „termelt” vizet is (igen, a pisit). Az ISS a Földet 92 percenként kerüli meg. Ha sötétedés után látsz egy egészen fényes pontot a magasban nagy sebességgel elhaladni a fejed feletted, integethetsz is a rajta lévő űrhajósoknak. (guardian.com, Kispolgár)