A NASA Mars InSight űrszondája kb. 10 kilométer mélyen folyékony vizet talált a Marson. Ezt egy olyan eszközzel, egy szeizmométerrel észlelték, ami a bolygó belsejéből származó rezgéseket rögzíti. 2018-óta több mint ezer ilyen mozgást észlelt a szerkezet.
A szeizmométerrel azt is meg lehet állapítani, hogy a rezgések milyen anyagon haladnak át. Így derült ki, hogy vízen. Amúgy ugyanezzel a technológiával keresnek földgázt vagy olajat a Földön is.
Szóval így jöttek rá, hogy nagyon mélyen víz van, folyékony víz. Utóbbi nagyon fontos, mert a Marson fagyott vizet találtak már, a légkörében pedig vízgőzt is. De folyékony halmazállapotú vizet eddig nem.
A Marson minden bizonnyal régen tavak és folyók is voltak, de miután a bolygó elvesztette a légkörét, a víz nagy része az űrbe szökött. A Mars több milliárd éve sivatagos, ezért lakhatatlan. Emiatt fontos felfedezés a folyékony víz jelenléte, mert az az élethez létfontosságú.
A Mars a negyedik bolygó a Naprendszerben, a színe miatt vörös bolygónak is hívják . A marslakó szó nem véletlen: egy időben nagyon elterjedt, főleg a sci-fi kultúrában, hogy élet van a Marson. A mostani kutatások ezt nem bizonyították, legfeljebb a mikroszkopikus élet gyanúja merült fel.
A most talált folyékony vízzel az a gond, hogy nagyon mélyen, tíz kilométerrel a felszín alatt van. A Földön ilyen mélységig csak néhány kísérleti fúrás jutott el. Ezért a marsi kútfúrás egyelőre nem megoldható.
(Kiemelt kép: NASA)