Tízszeresére nőtt a gombamérgezések száma a tavalyi évhez képest októberben. A legsúlyosabb eseteket, mint mindig, most is a gyilkos galóca okozza.
Többször is igyekeztünk már rábeszélni a gombászatra, és idén elég jó a termés, a sok őszi esőnek köszönhetően. De még ha véletlenül, kirándulás közben bukkansz is gombára, soha ne felejtsd, hogy veszélyes is lehet. Már amíg nem tudod biztosan azonosítani. Amíg ezt megtanulod, addig hétvégeken a piacokon tanyázó gombavizsgálók segítenek. Ezért nem kell fizetni.
A gyilkos galóca méreganyaga a máj sejtjeit támadja meg. Sajnos ez a mérgezés napokig lappang, és mire kiderül, addigra már sokszor menthetetlen a beteg.
Persze már a gomba neve is elárulja, hogy életveszélyes. Viszont a gombák sajnos nem szoktak bemutatkozni. Nehezíti a felismerését, hogy a gyilkos galóca sokféle színt ölthet, a hófehértől a sárgán és a zöldön át a barnáig.
A kezdő gombászoknak azt szokták tanácsolni, hogy semmilyen fehér lemezű gombát ne szedjenek, amíg nem tanulják meg a galóca pontos felismerését.
A gyilkos galóca nem az egyetlen veszélyes jószág: a mérges világító tölcsérgombát a finom rókagombával szokták összekeverni, a kistermetű, mérgező őzlábgombák és susulykák pedig a szegfűgombák közé keveredhetnek.
De ez ne vegye el a kedvedet. Nincsen rózsa tövis nélkül, gomba méreg nélkül viszont nagyon is van, és érdemes őket megismerni!