Japán, amit a felkelő nap országának is neveznek, gazdag kultúrával és lenyűgöző természeti szépségekkel rendelkezik. Európai szemmel nézve egészen különleges, sokszínű és sokszor meglehetősen furcsa hely ez. Évezredes hagyományok élnek még ma is, emellett viszont elképesztő a technológiai fejlettség. A kettő együtt nagyon érdekes keveredést alkot. Íme néhány érdekesség Japánról.
Főváros: Tokió
Terület: 377 972 km²
Népesség: 125,5 millió fő
1. Szigetország – de nem akármilyen
Japán jóval több, mint egy földdarab. Néhány éve a Japán Információs Hatóság összeírta, hogy pontosan mennyi kisebb sziget tartozik az országhoz. Kiderült, hogy jóval több, mint amit addig a tankönyvek írtak. A 2023-as összesítés szerint 14 125 kisebb-nagyobb sziget tartozik Japánhoz. Ez több mint a duplája az addigi hivatalos adatnak, ami 6852 szigetről szólt. A szigetek jelentős része lakatlan, a japánok többsége a négy legnagyobb szigeten él.
2. Szabad szürcsölni
Japánban biztosan nem szólnak rád, ha szürcsölöd a levest, sőt, kifejezetten örülnek ugyanis a szürcsölés a megbecsülés jele. A tésztás leveseket, mint az udon, soba vagy ramen nem is nagyon lehet máshogy enni. Ráadásul jobban is jársz a szürcsöléssel, ugyanis a forró leves nem égeti meg a nyelved, és állítólag az ízeket is jobban lehet érezni, ha szürcsölsz.
3. Köszönéskor meghajolnak egymás előtt az emberek
De nem mindegy, milyen szögben. Minél mélyebb a meghajlás, annál nagyobb a tisztelet, amit meg akarnak adni a másik embernek. Az általános üdvözlésnél nagyjából öt és negyvenöt fok közt hajolnak meg az emberek. Ennél mélyebbre, kilencven fokba, azaz derékszögig a nagy hatalmú emberek, például a császár előtt illik meghajolni.
4. Van egy város, amiben az őzek az urak
A város neve Nara, és itt az őzekre és szarvasokra szent állatokként tekintenek. Úgy tartják, ezek az állatok védelmezik a várost és az országot is. Az őzek és szarvasok szabadon kószálnak mindenhol, többnyire nagyon barátságosak, mert hozzászoktak az emberhez. A turisták vásárolhatnak kimondottan nekik gyártott kekszet, amit az őzek „meghajlással” köszönnek meg.
5. A talált pénz nem jelent szerencsét
Japán a becsületes megtalálók országa. 2014-ben valaki hét és félmilliárd forintnak megfelelő összeget talált az utcán, és le is adta a rendőrségen. A szabály szerint ha három napon belül nem jelentkezik a tulajdonos, a pénz a megtalálóé. Az összegért végül nem jelentkezett senki, még a megtaláló sem. Japánban ugyanis nagyon erős babona kötődik a talált pénzhez: állítólag nagy balszerencsét hoz.
6. Ne nyúlj a cseresznye virágához!
Japán egyik legnagyobb turistalátványossága a tavaszi cseresznyevirágzás, a sakura. Ilyenkor rengetegen ücsörögnek a virágzó fák alatt. Viszont sem leszedni, sem hozzányúlni nem szerencsés ilyenkor a virágokhoz. Ezek az élet törékenységét jelképezik, és nagy tisztelet övezi az apró virágokat. Azt pedig komolyan büntethetik is, aki ilyenkor felmászik egy cseresznyefára.
7. Az ország jelképe egy hegy
Japán legmagasabb hegye, a Fuji az ősidők óta szent helynek számít. 3776 méteres csúcsát szinte mindig hó fedi, bár a klímaváltozás a szent hegyeket sem kíméli. Tavaly októberben fordult elő először, hogy a hegy hó nélkül maradt. A Fuji zarándokhely, a hagyomány szerint először egy szerzetes mászta meg 663-ban. A nők nem is léphettek a területére egészen a 19. századig.
8. A vonatok sose késnek
Vagy ha igen, legfeljebb néhány másodpercet, de annak is komoly következményei lehetnek. A világ leggyorsabb vonatai járnak itt. A mágnesvasút, a sinkanszen akár 580 km/órás sebességre is képes, de átlagosan 300-350 km/órával közlekedik. A vasutat úgy építették meg, hogy kibírja a földrengéseket és a tájfunokat is.
9. Csodálatosan egyedien öltözködnek
Főleg a főváros, Tokió utcáin találkozni a legkülönösebb, legextrémebb öltözékekkel a világon. Ezek a ruhák már-már a művészet kategóriájába tartoznak. Ugyanakkor itt is különös szélsőségek vannak. Amíg az nem ritka, hogy valaki olyan rövid szoknyában jár, amiből kilibben az alsónemű is, egy mélyebben kivágott felső illetlennek és közönségesnek számít.
10. Újévkor a desszert szedi az áldozatait
Talán már te is találkozták a mocsival, a japánok kedvenc édességével. A rizslisztből készült puha, ragacsos golyó többféle töltelékkel kapható már nálunk is. A japánok újévkor szokták hagyományosan fogyasztani, és minden évben figyelmeztetni kell a lakosságot arra, hogy ne próbálják egyben lenyelni. Ugyanis a ragacsos édesség, főleg rágás nélkül könnyen a torkán akadhat az embernek. Évente átlagosan 10 japán életet követel ez a desszert.