A tanév vége felé a 3. osztály fölött minden tanulónak meg kell írni egy csomó központi felmérőt. De ezt ti tudjátok a legjobban. Több napon keresztül jönnek sorban a tesztek: a matematika, a szövegértés, a természettudomány, a történelem, az idegen nyelv, a digitális kultúra.
Az országos kompetenciamérés korábban még csak két területet, a szövegértést és a matekot érintette. És nem is minden évfolyam írta meg. Azért találták ki több mint 20 éve ezt a mérést, hogy az iskolák kapjanak egy külső képet arról, mennyire hatékony ott a tanítás. Ez kifejezetten hasznos visszajelzés volt.
Nem a gyerekeket méri, hanem a rendszert
Az országos adatok is nagyon tanulságosak szoktak lenni. Ezekből tudtuk meg például évről-évre, hogy a magyar nyolcadikosok negyede nem érti, amit olvas. Ez egy nagyon szomorú adat. Hiszen így esélyük sincs, hogy bármi mást tanuljanak. Nem tudják megérteni sem a történelem, sem a biológia tankönyvben leírtakat, sem a szöveges feladatokat matekból. De a használati utasításokat, vagy egy gép kezelését sem.
A kompetenciamérés tehát nem arra készült, hogy a diákokat értékelje egyesével. Már csak azért sem, mert olyan feladatok vannak benne, amiket nem is tanultatok az órákon. Vagy nem így tanultatok.
Az oktatást felügyelő Belügyminisztérium pár éve kitalálta, hogy a kompetenciamérés eredményeit számítsák be a tanárok értékelésébe és fizetésébe is. Hiába mondták a tanárok, hogy ennek így nem sok értelme van. A szövegértést nem csak a magyartanár fejleszti. A testnevelőtanár munkájába pedig hogyan számítsák be a matematikai mérés eredményeit? Nem hallgatott a kritikákra a minisztérium. Így ma már az is elképzelhető, hogy az általad és osztálytársaid által megírt szövegértés teszt eredménye alapján kap több vagy kevesebb fizetést az énektanár. Vagy a matek teszt miatt keres többet a rajztanár.
Osztályozni? Kösz, nem
A Belügyminisztérium további ötletekkel is előállt idén év elején. Úgy gondolta, hogy nem veszitek elég komolyan a tesztek írását, ezért elhatározta, hogy osztályozni kell azokat. Azt gondolták, hogy ha majd az ötösötök múlik a teszten, akkor jobban odafigyeltek a kitöltésére. Sőt, ha a középiskolai felvételibe is beszámítana a mérés eredménye, akkor még jobban. A minisztérium januárban a Kréta rendszeren keresztül a szülőket is megkérdezte, mit szólnának egy ilyen változtatáshoz. A kérdést úgy tették fel, hogy az intézkedés hátrányairól nem ejtettek szót.
Hogy mit válaszoltak a szülők, azt viszont eddig nem árulta el a minisztérium. Végül idén még nem vezették be a változtatásokat. Azt mondták, még folyik a vita, ezért elhalasztják a bevezetést. Tehát lehet, hogy jövőre még bevezetik.
Egy szülői szervezet, a Szülői Hang most bírósági úton érte el, hogy a Belügyminisztérium kiadja a szülői kérdőív adatait. És kiderült, nem véletlenül titkolták azokat, ugyanis számukra kínos eredmény született. A szülők többsége szerint ugyanis nem jó ötlet osztályozni a kompetenciamérést. És nem jó ötlet a felvételibe beszámítani annak eredményét. Az összes válaszoló szülő jóval több mint fele elutasítja az ötletet. A középiskolás gyerekek szülei pedig különösen. Az ő véleményük azért érdekes, mert nekik már van tapasztalatuk a felvételivel kapcsolatban.