Hatalmas viharok voltak a héten. A szél több helyen is kidöntötte a villanyoszlopokat, ezért egyes településeken hosszú órákra elment az áram. Mivel a klímaváltozás miatt gyakrabban lehetnek majd a mostanihoz hasonló heves viharok, ezért összeszedtük nektek, mire érdemes figyelni ilyenkor és hogyan lehet felkészülni egy-egy hosszabb áramszünetre.
Persze az áramellátás nemcsak a vihar miatt akadozhat. Nemrég írtunk nektek arról is, hogy egyes országokban a rendszer túlterheltsége miatt nem volt áram. Mi csak remélni tudjuk, hogy nálunk a szakemberek nagyon figyelnek mindenre, és ha hiba van, gyorsan kijavítják majd. Viszont előfordulhat, hogy a természetnek más tervei vannak.

Mi történik, ha egy nagyobb területen, például az egész városban elmegy az áram?
- A közlekedés például elég veszélyessé válik. Leállnak a jelzőlámpák, nem működnek a trolik és a metrók. Ha mindez este történik, az utcai lámpák sem világítanak.
- A boltokban nem lehet kártyával fizetni, de a legtöbb helyen készpénzzel sem, mert nem működnek a pénztárgépek. Ez vonatkozik a gyógyszertárakra, benzinkutakra is.
- Az épületekben nem működik a légkondi, sem az elektromos fűtés. A liftek is leállnak, ez pedig a leginkább annak kellemetlen, aki benne ragad egy áramszünetkor. Persze a tervezők gondoltak erre, és ilyenkor van mód a menekülésre áram nélkül is.
- Ha több óráig nincs áram, a vízellátás is akadozik. Sok helyen elektromos szivattyú segítségével jön az ivóvíz, de gondok lehetnek a szennyvíz elvezetésével is.
- A kórházakban van ugyan generátor, amivel lehet áramot fejleszteni, de ilyenkor csak a legsürgősebb eseteket tudják fogadni.
- Ha országos áramszünet van, a hírszolgáltatás is akadozhat. Az internet, a mobilhálózatok túlterheltté, lassúvá válhatnak, de le is állhatnak.
- Otthon nem megy a villanysütő, a villanytűzhely. A hűtő, mélyhűtő elkezd felengedni. Télen leállhat a fűtés is. Ilyenkor még nagy gond az is, hogy korábban sötétedik, és világítani kell.

Ahogy látod, az ember nagyon kiszolgáltatott az energiaellátásnak, egyszerűen így rendeztük be az életünket az elmúlt évtizedekben. Ez persze nem baj, és normális esetben nem is kell aggódni amiatt, hogy ez nem működik rendesen. Viszont fel lehet készülni a kisebb-nagyobb áramszünetekre, így a legkevesebb kellemetlenséggel túl lehet lenni az egészen.
A családodat is vond be ebbe
- Legyen otthon elemes lámpa, hogy ne üljetek a sötétben. Az akkus, USB-s lámpa ilyenkor nem célszerű, mert nem lehet tölteni. Az elemeshez viszont kell tartalék elem. A gyertya is jó megoldás, de azt ne hagyjátok felügyelet nélkül.
- Ha már legalább egy órája nincs áram, töltsetek fel vízzel néhány palackot, vödröt. Ez még jól jöhet, ha később nem jön a csapból víz, vagy le kell önteni a vécét.
- A hűtőt lehetőleg most ne nyitogassátok valami nasi után kutatva. A benne lévő dolgokat pedig tegyétek szorosan egymás mellé vagy egymásra, hogy azok jobban tartsák a hideget.
- Jó, ha van otthon egy kisrádió, ami elemmel megy. Így akkor is megtudhatjátok, hol van, és meddig tart az áramszünet, ha sem a tévét, sem a számítógépet nem lehet bekapcsolni.
- Ha van otthon egy powerbank nevű kütyü, azt érdemes feltöltve tartani. Erről lehet tölteni a telefont vagy akár a feltöltős lámpát is.

- Áramszünet esetén hasznos lehet, ha nemcsak vezetékes internet van otthon, hanem van a családban mobilnet előfizetés is. Ha csak a közeledben nincs áram, gond nélkül netezhetsz tovább. Feltéve persze, hogy fel van töltve a telefonod, számítógéped…
- Tanulj meg fejből néhány telefonszámot. Ha lemerül a mobilod és nincs mivel feltölteni, jó, ha tudod legalább a szüleid, nagyszüleid számát. Ha a nagyiéknak van még vezetékes telefonvonala is, azt a számot is érdemes megjegyezni. Hosszabb áramszünetkor a vezetékes telefonok általában még mindig működni szoktak, ezeket pedig utcai fülkékből is el lehet érni.
- Nagyobb viharban inkább ne szállj liftbe. Ha a házatokban elment az áram, nézd meg, hogy nem ragadt-e benn valaki. Ha kell, hívj segítséget!
- Legyen a családnak valamilyen forgatókönyve egy hosszabb áramszünetre. Ha például te épp iskolában vagy, hogyan mész haza, ki megy érted? Ki megy el megnézni, hogy az idős rokonok rendben vannak-e? Van-e otthon olyan étel, amit nem kell főzni, sem melegíteni? Van-e otthon készpénz, ha egy darabig nem lehet bankkártyát használni?
A fentiek nem nagy dolgok, de érdemes otthon néha átbeszélni ezeket. Mert egy pár órás áramszünetet simán ki lehet bírni, de egy nagyobb vihar után ez akár egy-két napig is eltarthat. Azt nem szeretnénk, hogy pánikolj, zombitámadásra nem kell készülni. És ha tudod, mire számíts, és mit kell ilyenkor csinálni, azzal mindenki jól jár.