A következő napokban egészen biztos, hogy a hőkupola lesz az egyik legtöbbet emlegetett szó. Vélhetően válogatott, cifra káromkodások társaságában.
A hét végére ugyanis rekordmeleg, akár 40-41 fok is várható itthon. Európát nemrég érte el egy egészen rendkívüli hőhullám, ami miatt Franciaországban egyes helyeken 44 fok feletti hőmérsékletet is mértek. Ez a meleg érkezik hamarosan fölénk.
A jelenség mögött pedig egy meteorológiai képződmény, a hőkupola áll.
Ez akkor jön létre, amikor egy nagyobb területen (pl. a fél kontinens fölött) a levegő a magasabb légrétegek felől a talaj irányába süllyed. A leszálló légáramlat miatt a levegő könnyen felmelegszik, kiszárad, emiatt nincsenek felhők az égen, és ezért nem tud esni az eső sem.
Ráadásul, mivel a levegő fentről lefelé érkezik, a légnyomás nem engedi távozni a meleget. Egy felhőtlen napon akár 15-16 órán keresztül tűzi a Nap a Föld felszínét, így a talaj is egyre forróbb lesz. Ettől a fölötte lévő levegő még melegebbé válik. Mindezt az is fokozza, hogy Afrika felől további forró levegő érkezik Európa felé.
Ez a magas nyomású, forró levegő úgy viselkedik, mint egy búra. Nem engedi be az Atlanti-óceán felől érkező kisebb hidegfrontokat sem, ezért tart ez a mostani hőhullám ilyen sokáig.

A hőkupola addig tart, amíg nem érkezik akár nyugatról, akár északról egy akkora hidegfront, ami el tudja söpörni azt. Mivel a hideg levegő nehezebb, beékelődik a forró levegő alá, és lényegében felemeli a kupolát.
A kiemelt képen az Időkép előrejelzése látható június utolsó hétvégéjére.


