A hét műtárgya: a gigantikus pók

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Nem ez a legszívmelengetőbb műalkotás, amit bemutatunk nektek, na de majd jövő héten! Létezik egy gigantikus pókszobor Londonban, amit 1999-ben állítottak fel a Tate Modern múzeumban.

Louise Bourgeois szobra bronzból, rozsdamentes acélból és márványból készült, sőt, a világ legnagyobb műalkotásai közé tartozik. Több mint 9 méter magas és 10 méter széles, legalábbis a lábainál. Az alján még márványból készült tojások is vannak. (A pókok tojások útján szaporodnak, amiket selyembe csomagolnak). Minden egyes tojás 9 kilót nyom!

Fotó: Mai Qaddoura/Facebook

Lehet, hogy a szobor kiborítja a pókfóbiásokat, pedig valójában a szeretetnek állít emléket. A művészetben a pókok egyébként gyakran jelképezik az érzelmeket, a türelmet, az élet és a halál körforgását. Hiszen hálójuk halálos csapda, de egyben az otthonuk is.

A londoni szobor neve Maman (ami a francia nyelvben a mamát jelenti, hasonlóan az angol mommy szóhoz). A pók valójában egy a készítő, Bourgeois édesanyjának emlékműve. Anyja, Josephine Párizsban úgynevezett gobelinek (ejtsd: goblenek) javításával foglalkozott. Ez egy szövött kárpit, amolyan faliszőnyeg, ami általában gyapjúfonalból, ritkábban selyem- vagy fémszálból készül.

Amikor Louise csak huszonegy éves volt, az anyja meghalt egy ismeretlen betegség miatt. A lányának majdhogynem megszakadt a szíve: a folyóba vetette magát, de az apja kimentette őt.

Louise Bourgeois. Fotó: Oliver Mark/Wikipedia

A művész szerint a pók az édesanyja erejét szimbolizálja: azt, hogy szinte körbefonta és védelmezte a gyerekeit. Azt nyilatkozta: „A pók egy óda édesanyámnak. Ő volt a legjobb barátom. Édesanyám, akárcsak a pók, szövő volt. Családunk kárpitjavítással foglalkozott, édesanyám pedig a műhely vezetője volt. Édesanyám, akárcsak a pókok, nagyon okos volt. A pókok barátságos lények, amelyek megeszik a szúnyogokat. Tudjuk, hogy a szúnyogok betegségeket terjesztenek, ezért nem kívánatosak. De a pókok hasznosak és védelmeznek, akárcsak édesanyám tette.”

Louise Bourgeois-nak hosszú karrierje volt, és csak későn vált híressé inspiráló, mély jelentésű alkotásai miatt. Már nem él, 2010-ben hunyt el 98 évesen.

A pókszobrot tehát először a Tate Modernben állították ki. Eleinte egy benti csarnokban tárolták, majd kitették az épület elé. A közönséget megdöbbentette vagy éppen kellemesen elszórakoztatta a látványa. A pók egyrészt félelmet kelt, hiszen acélos testében védi a féltett tojásokat: de nagyon magas, a lábai pedig vékonyak, így közben sebezhetőséget sugároz.

Egy másolat Kanadában. Fotó: John Talbot/Wikipedia

A múzeum alkalmazottai rendszeresen figyelik a szobrot, a fém és a belső vázszerkezetet állapotát. Nem a legegyszerűbb művelet letisztítani, de néha muszáj, ilyenkor enyhe tisztítószerekkel és puha kefékkel mossák át, hogy eltávolítsák róla a város porát és persze a madárkakát.

A Maman nevű szobor olyan népszerű, hogy a világ több városában is kiállították a másolatát. Megtalálható Kanadában, az ausztráliai Sydney-ben, a spanyol Bilbaóban, Japánban, de még Katarban is.

A kígyó- és a pókfóbia egyébként a két legelterjedtebb állatfóbia a világon. Egy két évvel ezelőtti, magyar részvételű kutatás szerint a természettel való kapcsolat javításával ki lehet védeni ezeket a félelmeket. Egyébként létezik egy videó, amelyen megmutatják, hogyan lehet otthon, drótból elkészíteni a miniMamant. Ehhez szükséged lesz pár eszközre, de jó móka lehet. Mindenképp egy felnőttel készítsd el, ha kedvet kaptál.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Ha plüss nincs...

Jó reggelt!

Boldog krokodilokat! Jönnek a labubuk!