A művészetben még mindig nincs egyenjogúság

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ha végiggondolod a kötelező olvasmányaidat, a verseket, amik a tankönyvekben vannak, mennyit írt női szerző? Az énekórán mennyi zeneszerző nőről hallottál? Nem biztos, hogy figyelni szoktad, de filmrendező nőkből sincs sok. És a múzeumokban is túlnyomó többségben olyan alkotások vannak kiállítva, amiket férfiak készítettek.

Ebből az következhet, hogy a férfiak sokkal tehetségesebb művészek, mint a nők, de nyilván te is látod, érzed, hogy ez nem így van. Sőt, lányként nyugodtan kérd ki magadnak. Az viszont sajnos nagyon is érezhető, hogy az egyenjogúság a művészetekben egyáltalán nem valósult meg. Azok, akik arról döntenek, hogy mi számít fontos és értékes műalkotásnak, valamiért a legtöbbször még mindig a férfiak műveit választják először.

Szendrey Júlia, Petőfi Sándor özvegye maga is remek költő, író volt. Hány versét ismered? (Barabás Miklós: Petőfi Sándorné Szendrey Júlia, 1848)

Épp negyven éve, 1985-ben ezért állt össze egy nőkből álló művészeti csoport, a Guerilla Girls, azaz a Gerillalányok Amerikában. A tagjai gorillamaszkot húztak, mert nem akarták, hogy a tagok kiléte és személye fontosabb legyen, mint a céljaik. Azt akarták elérni, hogy a művészeti világban is egyensúlyba kerüljenek a nemek, illetve hogy ne csak a fehér, hanem a mindenféle más etnikumhoz tartozó művészeket is egyformán ismerjék el.

Olyan akciókat szerveztek, ami erre az egyenlőtlenségre hívták fel a figyelmet. Plakátokat, szórólapokat készítettek, amiket titokban kiállítottak a múzeumokban az épp futó kiállításokon. Az egyik leghíresebb és legnagyobb botrányt kiváltó plakátot 1989-ben készítették. Ehhez a világ egyik leghíresebb női aktját, azaz meztelen nőt ábrázoló festményét használták fel. A nőalakra gorillamaszkot festettek. A plakát a világhírű Met múzeum modern művészeti tárlatának összeállítóihoz szólt. A felirata sokkoló volt:

„A nőknek meztelennek kell lenni ahhoz, hogy bejussanak a Met-be? Az alkotók kevesebb mint 5 százaléka nő. Viszont az itt látható aktok 85 százaléka ábrázol nőt.”

Forrás: Guerilla Girls

A plakát elkészítését egy alapítvány támogatta, de látva a fogadtatást, a támogatást visszavonták. Így a Gerillalányok saját maguk helyezték el azokat buszokon és óriásplakátokon. A csoport azonnal híressé vált, hiszen a régi meglévő rendet akarták felborítani. Arra hívták fel a figyelmet, hogy bár a nők a művészet tárgyai, de az alkotásaik mégsem kapnak helyet a kiállításokon. Korábban ennyire pontosan senki nem mutatott rá az egyenlőtlenségre a művészetben. Számos plakátot helyeztek el galériák, kiállítótermek mellett, amiken az állt, hogy ott nem állítanak ki női művészeket, vagy ha igen, az arányuk nem éri el a 10 százalékot.

Bár a világ alaposan megváltozott az elmúlt közel negyven évben, ez az aránytalanság azóta is megfigyelhető. A gerillák azóta kétszer, 2005-ben és 2012-ben is átszámolták a múzeumi alkotók és a női aktok számát. Azt találták, hogy bár a meztelen nőket ábrázoló alkotások aránya csökkent, de a kiállított női alkotók száma is. A korábbi öt százalékról három százalék köré.

A Guerilla Girls nemcsak a múzeumok, hanem a filmipar és a zeneipar aránytalanságát is megpróbálták megmutatni. Itt pedig nemcsak a nők, hanem az etnikai kisebbségek kirekesztésére is felhívták a figyelmet. A 2002-es Oscar-gála helyszínén olyan plakátot helyeztettek ki, amin az állt, hogy a színészeknek járó díjak mindössze hat százaléka, és az összes rendezőnek és írónak járó díj alig öt százaléka került valamilyen etnikai kisebbséghez. Ez az arány azóta javult valamelyest. A nők arányát tekintve viszont nem látszódik Hollywoodban semmilyen fejlődés. Míg például 1999 és 2020 közt Amerikában a női képviselők aránya 14-ről 24 százalékra nőtt, ugyanebben az időben az elismert női rendezők aránya nem változott, maradt négy százalék.

„Anatómiailag korrekt Oscar-díj. Fehér, mint szinte mindenki, aki nyer!” Forrás: Guerilla Girls

A gerillák az akcióikkal persze, hogy botrányt okoztak, de nem ez volt a céljuk, hanem az, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a nemi és faji alapú megkülönböztetés a művészetben sem oké. A fő mondanivalójuk pedig több plakátjukon is olvasható: „Női és színes bőrű alkotók nélkül csak a kép felét látod.” (bbc.com, wmn.hu)

Kiemelt kép: a Guerilla Girls tagjai a plakátjuk előtt. Forrás: Wikipedia

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Ha plüss nincs...

Jó reggelt!

Boldog krokodilokat! Jönnek a labubuk!

Még mindig harcban áll Irán és Izrael, harminc éve nem látott árvaszúnyog-rajzás a Balatonon – híradó

Jön a Budapest Büszkeség menete, ne üljünk törékeny, kristályokkal kirakott székre.