A szerelemlakatok története

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Biztosan ti is láttatok már, ha máshogy nem, képeken szerelemlakatokat. Ezeket főleg hidakra, korlátokra aggatják fel, előtte pedig rávésik a lakatra a két szerelmes nevének kezdőbetűit.

Hogy a szokás honnan ered arról még mindig folyik a vita. Az egyik elmélet szerint egy ősi kínai hagyomány. A másik szerint Szerbiából származik, az első vagy második világháború idejéből. Ebben a sztoriban egy katona, Rejla beleszeret Nadába, a tanítónőbe, akivel titokban találkozgatnak egy hídnál. Hogy miért kell titokban randizniuk, arról nem szól a fáma. Rejlát később besorozzák a háborúba, de még mielőtt elmegy, eljegyzi szerelmét.  De a csalfa férfi sosem megy vissza hozza. Megszegi a neki tett ígéretét, mert Görögországban beleszeret egy másik nőbe. Nada viszont egyre csak várja, minden este a hídnál, mígnem megszakadt a szíve és meghal. Az ő emlékére aggattak a szerb nők egy lakatot a Ljubavi hídra (magyarul Szerelem hídja). Ez ma is turistalátványosság Szerbiában.

A szerb Ljubavi híd. Forrás: Wikipédia
A szerb Ljubavi híd. Forrás: Wikipédia

Ami biztos, hogy a 2000-es években lettek nagyon népszerűek a szerelemlakatok Európában, szinte minden nyugati fővárosban vannak lakatoló helyek. A leghíresebb talán a párizsi Ponts des Arts volt. A híd korlátjaira több mint egymillió lakatot aggattak, amik kb. 90 tonna súlyt nyomtak folyamatosan az oldalára (egy nehéz teherautó nyom kb. 40 tonnát), és a korlát egy része leszakadt. Ezután megtiltották a lakatok felrakását, és le is szedték őket.

Szokás volt ezenkívül a hídra rögzített lakat kulcsát a folyóba (a fenti esetben a Szajnába) dobni, ami egyáltalán nem környezetbarát dolog.

A Ponts des Arts híd még a lakatokkal. Forrás: Wikipédia
A Ponts des Arts híd még a lakatokkal. Forrás: Wikipédia

New Yorkban is bírságolják a lakatolókat, ott főleg a Brooklyn hídra szerettek szerelmi zálogot aggatni. 2015 óta 100 dollárba, azaz 35 ezer forintba kerül, ha rajtakapnak valakit.

A Grand Canyonnál is beindult egy időben a lakatolós őrület, ott is korlátokra tették fel, majd eldobták a kulcsot. Ezeket pedig elhullott állatokban találták meg. Így már ott is könyörögnek az embereknek, hogy ha már lakatolnak, a kulcsokat ne dobálják el.

Az eredeti, első pécsi lakatfal. Azóta már több verziója született. forrás: Wikipédia
Az első, kibővített pécsi lakatfal. Azóta már több verziója született. forrás: Wikipédia
Ez pedig a 2013-ban átadott lakatfal. Forrás: Wikipédia
Ez pedig a 2013-ban átadott lakatfal. Forrás: Wikipédia

Egyes történészek egyébként az első bizonyított lakatolást Pécshez kötik! De a szerelemhez annak még nem volt köze. Az egyik elmélet szerint a hetvenes években egy érettségiző csapat helyezte el a lakatot a belvárosban emlékül. De lehet, hogy az ellenállás jelképeként a szovjet időkben.

Ez a lakatfal ma is ott van Pécs belvárosban (több, bővített verziója volt már az elmúlt években), de azóta a város több pontjára is szeretnek lakatokat akasztani, például a Dzsámi korlátjaira is. De más városokban is feltűntek a lakatok: Egerben, Nyíregyházán, Vácot, Székesfehérváron és Kaposváron többek között.

A környezetvédők mindenesetre azt kérik, hogy ezt a cuki szokást inkább fejezzék be az emberek, vagy, ha mindenáron akarják, lakatoljanak inkább a saját otthonukban. A kulcsot pedig ne dobják el. Akár még később kellhet is, ha a szerelem mégsem tart örökké. (Lonely Planet/ Forbes/ Kispolgár)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kicsoda JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke?

Nyomorúságos gyerekkorát leküzdve emelkedett magasra.

Garfield

Elhamarkodott ígéretek.

Jó reggelt!

Tavaszi letyhedtség!