Oroszország, Egyesült Államok, Kanada – ezek a legnagyobb területű országok a világon. Közel sem ilyen könnyű megtippelni, hogy melyek a legkisebbek. Segítünk.
Kezdjük is a legkisebbel, ami a
1. Vatikánváros
Vatikánváros egy független városállam Olaszországban, Rómán belül. 0,44 négyzetkilométer a területe. Összehasonlításként: a Margit-sziget területe körülbelül 0,96 négyzetkilométer. Államfője a pápa, aki a katolikus egyház feje. Azért lett külön ország (állam), hogy az egyháznak biztosítsa a teljes függetlenséget nemzetközi téren is. Vatikánváros lakossága 800-900 fő és csak a papság, a vatikáni dolgozók és a svájci gárda tagjai lakhatnak itt. A svájci gárda a pápa testőrségét ellátó kis katonai alakulat.
2. Monaco
Hivatalos nevén Monacói Hercegség. Franciaország és a Földközi-tenger között van, a francia Riviérán. Biztosan hallhattatok róla Forma 1-es futamok kapcsán, legnagyobb városában, Monte Carloban van a verseny egyik legnehezebb pályája. Fővárosa Monaco, és összesen öt kerülete van az országnak, ami 1,93 négyzetkilométer (kb. két Margit-szigetnyi terület). Lakossága viszont jóval nagyobb mint a Vatikáné, 38 ezer fő. Államformája monarchia, II. Albert monacói herceggel az élén.
3. Nauru
Egy szigetállam a Csendes-óceánon, Mikronéziában. Naurunak nincs fővárosa, legnagyobb városa Yaren. Hivatalos nyelve a naurui, ami egy óceáni nyelv, ezt összesen 6000 ember beszéli. 21 négyzetkilométer, így egy nagyobb ugrás az eddigi országokhoz képest. Lakossága pedig körülbelül 13 ezer fő. A Brit Birodalom része volt az 1700-as években és Kellemes szigetnek hívták. Ma köztársaság, elnöke David Adeang. Sajnos az élővilágban a kókusztermesztés nagy károkat okozott, ahogyan az is, hogy a hódítók bevittek kutyát, patkányt, macskát Európából. Ezért nem maradt őshonos emlőse. És a klímaváltozás itt is nagy veszélyt jelent a tengerszint emelkedése miatt.
4. Tuvalu
Még egy óceániai ország van a listán, a Polinéziához tartozó Tuvalu. Hawaii és Ausztrália között fekszik, fővárosa Funafuti. Négy szigetből áll, összesen 26 négyzetkilométer és 11 ezres a lakossága. Nauruhoz hasonlóan brit gyarmat volt, de 1978-ban elnyerte teljes függetlenségét. Annak ellenére, hogy független ország, államformája alkotmányos monarchia, ami azt jelenti, hogy a vezetője III. Károly brit uralkodó. De van főkormányzója és miniszterelnöke, akik a törvényekért felelnek. Mivel nagyon elhagyatott területen fekszik, nem célpontja turistáknak.
5. San Marino
A San Marino Köztársaság Olaszországnál van, és Tuvaluval ellentétben pont, hogy nagyrészt turizmusból él. Gyönyörű, sziklára épült kastélyai vannak, ahonnan pazar a kilátás. A világ legrégebben fennálló és legkisebb köztársasága is. 301-ben alapította egy kőfaragó. Sokszor próbálták elfoglalni, de a lakosok mindig ellenálltak. Területe 61 négyzetkilométer, mai lakossága pedig 33 ezer fő.