A világ leghíresebb logói – és ahogy készültek

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A logókészítés talán nem tűnik bonyolultnak, pedig az: egy hatásos logó egyszerű, kapcsolódik a vásárlóihoz, és a kinézetével igyekszik megmutatni a márka értékeit, üzenetét. Vannak híres logók, amelyek sokat változtak az elmúlt évtizedek alatt, de máig legendás történetek szólnak arról, hogyan keletkeztek.

MGM

A Metro-Goldwyn-Mayer filmstúdió logóját talán te is láttad már: aranyszínű szalagok között üvölt egy oroszlán.

Ez a változat már CGI-jal készült, pedig annak idején, amikor 1917-ben megszületett a logó, még így készítették el:

Fotó: Wikipedia/Pacific & Atlantic Photos

A filmstúdió azóta több oroszlánt is használt a bevezetőhöz: volt, amelyikről csak kép volt, volt, amelyik mozgott, és volt, amelyik hangosan bömbölt. A logót a stúdió művészeti igazgatója alkotta meg, miután egy újságíró-publicista kiválasztotta az oroszlánt kabalaállatnak. Ő a Columbia Egyetemre járt, és annak atlétikai csapata, a Columbia Lions szintén egy oroszlános logóval játszott mindenféle versenyeken. A választással előttük akart tisztelegni. Az MGM időről időre új oroszlánnal dolgozott, 1957-ben pedig elnevezték a kabalaállatot Leónak. Aki mostanra már csak egy animáció!

Nike

A világ talán leghíresebb pipája az, ami a Nike cipőin vagy ruházatain ékeskedik. A céget 1964 elején alapították, akkor még Blue Ribbon Sports néven. Később, ’71-ben Nike Inc.-re változott a neve, hivatalos logóként pedig az ikonikus pipát választották (aminek saját neve is van: Swoosh).

Fotó: WIkimedia

Amikor létrehozták a logót, az alapítóknak az volt a legfontosabb, hogy az a mozgást, a sebességet fejezze ki. És fontos volt a számukra az is, hogy megkülönböztessék magukat az akkori legnagyobb versenytársuktól, az Adidastól. A logót Carolyn Davidson tervezte, őt a győzelmet jelképező görög istennő, Niké szárnyai ihlették meg.

Fotó: British Museum/Britannica

Meglepő módon Davidsonnak mindössze 35 dollárt fizettek a logóért, arra hivatkozva, hogy csak 17 és fél órát dolgozott rajta. Néhány évvel később azonban több száz részvényt és egy pipajeles gyémántgyűrűt is kapott a cégtől – azaz utólag meghálálták neki, hogy megtervezte a világ egyik legismertebb logóját.

Starbucks

A Starbucks – induláskor – egy igazi életérzést kerített a kávéja mellé, és azóta is egy zöld szirén a szimbóluma. A céget 1971-ben alapították és a vállalat kreatív partnere, Terry Heckner alkotta meg a logót. Ő addig kutatta a régi tengerészkönyveket, amíg egy illusztráció meg nem ragadta a tekintetét. Egy szirént ábrázolt, a görög mitológiából származó, csábító duplafarkú sellőt, aki elbűvölő dalával csábította végzetükre az átutazó tengerészeket. Heckner szerint ez tökéletes metaforája a finom kávé szirénénekének, amely újra és újra elcsábít minket.

Fotó: Starbucks

Az eredeti, kézzel rajzolt logón egyébként egy teljesen meztelen szirén szerepelt (körülötte barna felirattal) de amikor később felvásárolták a céget, Heckner új dizájnnal állt elő. A betűket zöldre cserélte és a szirén is modernebb külsőt kapott, 1992-ben pedig csak az arca látható a logón (a haja pedig elfedi a testét). Vicces tény, hogy amikor 2011-ben újratervezték a logót, igazítottak egy kicsit a szirén orrán, hogy aszimmetrikusabb, vagyis valóságosabb legyen az arca.

Fotó: Starbucks

Apple

Az Apple-t 1976-ban alapította Steve Jobs, Steve Wozniak és Ronald Wayne. Két héttel a cég megalakulása után Wayne 800 dollárért eladta a cégben való részesedését. A számítógépek akkoriban jókora, böhöm masinák voltak, az Apple pedig igyekezett ezeket felhasználóbarátabbá, hordozhatóbbá tenni.

Az eredeti, ’76-ban született logó Isaac Newton képét ábrázolta, amint könyvet olvas egy fa alatt (azelőtt, hogy egy alma épp a fejére esett). A rajz egyedi volt, de nem képviselte jól a cég üzenetét, és hamar elavulttá vált.

Az első logó. Fotó: Wikimedia

Steve Jobs ekkor felbérelt egy tapasztalt tervezőt, hogy újítsa meg a cég logóját. Az eredmény egy kétdimenziós alma képe lett, ami akkor még szivárványszínekben pompázott. Úgy tudni, hogy az almába azért terveztek egy harapást, hogy egyértelműen megkülönböztessék azt a cseresznyétől.

Fotó: Wikimedia

A logó a ’90-es évek végén ledobta magáról a színeket, és áttért az egyszínű feketére.

Microsoft

És akkor már bemutatjuk a Microsoft Windows-t is. Az 1975-ben a híres Bill Gates által alapított Microsoft ma már a világ egyik legnagyobb szoftvercége, de sokat dolgozott azért, hogy a márka ismertté váljon. Ebben pedig a logójuk is segített.

A Windows logót ma már egyszerűnek és letisztultnak ismerjük, de sok változtatáson ment át az elmúlt évtizedekben. A Microsft első logója 1985-ben készült, a program első verziójához. A négyzetek ekkor kék színűek voltak és a Microsoft Windows felirat is szerepelt a logón.

Az első logó. Fotó: Wikimedia

Ez azonban nem aratott túl nagy sikert. 1990-től a márka szó szerint érti a Windows-t, vagyis tényleg ablakokat mutogat a logóján. Volt, hogy az ablak színes volt, és egy hullámzó zászlóként jelent meg a felhasználók számítógépén.

Fotó: Wikimedia

A Microsoft logóját a Windows XP nevű verzió létrehozásakor szintén megváltoztatták, majd a Vista verziónál egy üveges, letisztult dizájnt választottak. A logó később még elegánsabb, még légiesebb lett, de ragaszkodott a kék színhez, az ugyanis a megbízhatóság és a védelem érzetét kelti. És pont ezt keresik az ügyfelek egy márkában. Érdekes adalék, hogy hogyan készítették a Windows alapértelmezett hátterét. Nos, így:

Fotó: Reddit

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Meghalt Ferenc pápa

Sokáig volt beteg, de húsvétvasárnap még megjelent a hívek előtt.

Nem csak Jézus támadt fel

Romulusztól a zombikig hosszú a visszatérők listája. Fel, támadás!