Egy leszakadt polcnak köszönhetjük az egyik legismertebb fűszermárkát

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ha jársz vásárolni a szüleiddel, a fűszeres soron láthatsz úgynevezett Horváth Rozi-fűszereket. Borsot, petrezselymet, babérlevelet, a sor hosszan folytatható. A héten kiderült, hogy Horváth Rozi, a fűszermárka alapítója elhunyt. Őt a gasztronómia egyik nagyasszonyaként is emlegetik, pedig eredetileg divattervező szeretett volna lenni.

Horváth 1939-ben született Drozgyik Ilona néven, a férjétől kapta a Rozi becenevet. Fiatalon ügyesen rajzolt és érdekelte a divat, de a főiskolán, amit kinézett magának, nem indult textiltervező szak. Horváth Ilona porcelánfestőként és műszaki rajzolóként dolgozott. Közben a férjét a munkája Észak-Afrikába, Algériába szólította – Ilona pedig kísérte őt. Ott ismerte meg a fűszereket, és szívesen kísérletezett velük.

Fotó: Horváth Rozi/Facebook

A pár 1974-ben tért haza Magyarországra. Bő tíz évvel később épp egy barátja látogatta meg őket, amikor Horváthék konyhájában leszakadt a fűszerespolc. Ekkor jutott eszébe Ilonának, hogy foglalkozhatna a fűszerekkel. A saját márkáját 1993-ban indította el, már Rozi néven. Csak 2002-ben vonult nyugdíjba, azután utazott, kísérletezett, könyvet írt. Horváth Rozi most elhunyt, de a fűszerek tovább viszik az örökségét.

Egy másik ismert Horváth

Nem csak egy fontos Horváthja van a magyar gasztronómiának. Szinte minden családban megtalálható Horváth Ilona szakácskönyve, ami eredetileg egy vékonyka kis könyv volt. Azóta sok kiadást megélt. Horváth Ilona Brassóban született 1906-ban, fiatalon tanítónői diplomát szerzett. Tanítás közben háztartási és gazdasági ismereteket is oktatott. Dolgozott egyházközösségi nővérként is, majd a II. világháború alatt Budapestre került. 1945-ben, Törökszentmiklóson a gazdaasszonyképző iskola igazgatójának nevezték ki. Később leánykollégiumot is vezetett, 1969-ben halt meg.

A híres szakácskönyvét először 1955-ben adta ki a Magyar Nők Demokratikus szövetsége. A következő években már sokkal több recepttel jelent meg.

Fotó: Libri

Úgy tudni, hogy bárhová is ment, Horváth Ilonánál mindig volt egy kicsi bőrönd is, amiben a recepteket hordta. De csak azokat, amiket még nem próbált ki, a többit lefűzte.

Az unokaöccse azt mondta róla, hogy „akárhová került, akármelyik erdélyi faluba, rögtön az első kérdése az volt, hogy ki főz a lakodalmakra. Mondták, hogy ez vagy az a néni, és már ment is. És mit csinált? Szépen azokat a recepteket, amiket nem ismert, máris jegyezte le. De egyetlenegy olyan receptet sem tett közzé, amit nem főzött meg, nem próbált ki” – idézte fel a rokona. Horváth Ilona szakácskönyve eddig több mint húsz kiadásban jelent meg.

A nemzeti szakácskönyv

És ha már a régebbi receptkönyveknél járunk, írunk nektek Czifray István Magyar Nemzeti Szakácskönyvéről, amely 1816-ban született. Czifray főszakácsmester volt József nádor udvarában. A könyvét azóta is meghatározó gasztronómiai munkaként tartják számon.

A szakértők szerint ez a szakácskönyv az első olyan mű, aminek a segítségével talán reális képet kapunk a XIX. századi magyar konyhai hagyományokról, főzési és étkezési szokásokról, a korabeli alapanyagokról.

Így szól az egyik recept egy cseresznyés édességről:

Befojtott cseresznye csokoládéval. Végy leves fekete cseresznyét, leszedvén a szárát, mosd meg, tedd rézlábasba vagy serpenyőbe, s fojtsd be addig, még meg nem puhul; két icce cseresznyére egy meszely édes téjfelt adj, s forrald fel a cseresznyével; reszelj el egy darab finom csokoládét a reszelőn, s ezt is a feljebbiekhez adván, főzd addig, míg a csokoládé el nem főtt; azután tálald ki egy tálra, cifrázd fel háromszegletes rántott zsemlyeszeletekkel, körültűzdözvén velek a tál szélét.

A könyvet többször kiadták, az ötödik változat már Magyar Nemzeti Szakácskönyv a magyar gazdaasszonyok számára címmel jelent meg. Az 1829-es harmadik kiadás 2009-ben újra megjelent, de nem az eredeti formájában. A mai helyesírásnak és szövegalkotásnak megfelelően újraírták. A kötetben 602 recept van. Mutatjuk a két kiadás közti különbséget:

Fotó: OSZKDK
Fotó: OSZKDK/Bookline

Nálatok milyen receptkönyvek vannak otthon? Mutassátok meg őket üzenetben!

Források: Wiki. Telex. Nosalty

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Óriásplakátokon keresi új tulajdonosát egy 155 éves ír kocsma

Azért, hogy ne kelljen lecserélni a névtáblát a bejárat felett.

Garfield

Táplálkozási tanácsok.

Jó reggelt!

Te kis huncut!