Földet értek a NASA űrhajótöröttei

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Nyolc napra ment tavaly nyáron, végül kilenc hónapot töltött az űrben két űrhajós. Sunita Williams és Butch Wilmore a Nemzetközi Űrállomáson ragadt a Boeing Starliner első, embert is szállító tesztrepülése után. A Starlinerrel már az odaúton is problémák voltak, szivárgott belőle a hélium, és meghibásodott a hajtómű is. Ezért az űrhajó, biztos, ami biztos alapon a legénysége nélkül tért haza. Itthon aztán kiderült, hogy probléma nélkül haza tudtak volna jönni vele az űrhajósok is, de sem a NASA, sem a Boeing nem akarta veszélybe sodorni őket.

A két űrhajós nem volt veszélyben az űrállomáson, és egyedül sem voltak. Az ISS-en ugyanis egymást váltják a tudósok. Közben persze folytak a tárgyalások arról, hogyan lehet két extra embert hazahozni onnan, ugyanis ez nem olyan egyszerű. Az űrhajókon ritkán van pótszék. Tavaly decemberben a NASA már azt jelentette be, hogy legkorábban idén tavasszal jöhetnek haza az űrhajósok, amikor megérkezik a váltás a Nemzetközi Űrállomásra. Ráadásul nem a Boeing, hanem Elon Musk űrkapszulájával érkezhetnek majd. A Crew Dragon kapszulának februárban kellett volna legénységet vinnie az ISS-re, de ez a küldetés is késett.

A SpaceX kapszulája, mielőtt az ISS-re kapcsolódik. Kép: NASA

Az ISS-en eltöltött kilenc hónap alatt Sunita Williams lett az a nő, aki a világon a legtöbb időt töltötte űrsétával. Összesen több mint 62 órát töltött az ISS-en kívül az űrben a kollégájával. Ezalatt megszereltek egy külső rádióegységet.

Balról, az óramutató járásának megfelelően: Butch Wilmore, Nick Hague, Sunita Williams és Aleksandr Gorbunov. Kép: NASA

Vasárnap este ért az űrállomásra a Crew Dragon, ez vitte föl a NASA következő küldetésének legénységét, és ez hozta vissza az a két űrhajótöröttet. A visszaút kedden indult, és magyar idő szerint szerda hajnalban ért véget. A kapszula összesen négy embert hozott. Williams és Wilmore mellett földet ért a NASA előző küldetésének űrhajósa, Nick Hague, és Alekszandr Gorbunov, az orosz Roszkozmosz űrhajósa is.

Az űrkapszula Florida partjainál landolt a tengerben, ahol már várta a NASA mentőhajója. Mivel az elmúlt kilenc hónap alaposan igénybe vette Sunita és Butch izomzatát, a mentőegységek hordágyon vitték őket a hajóra. A mentést élőben közvetítette a NASA, ezen az látszik, hogy mindketten jól vannak, mosolyogtak, integettek a kamerába. A mentés egyik legmeghatóbb jelenete pedig az volt, hogy a kapszula körül megjelent egy csapat kíváncsi delfin. A NASA kommentátora a delfinrajt „tiszteletbeli mentőegységnek” nevezte.

Kiemelt kép: Az űrkapszula a Mexikói-öbölben landol. Forrás: NASA

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Óriásplakátokon keresi új tulajdonosát egy 155 éves ír kocsma

Azért, hogy ne kelljen lecserélni a névtáblát a bejárat felett.

Garfield

Táplálkozási tanácsok.

Jó reggelt!

Te kis huncut!