Nyolc napra ment tavaly nyáron, végül kilenc hónapot töltött az űrben két űrhajós. Sunita Williams és Butch Wilmore a Nemzetközi Űrállomáson ragadt a Boeing Starliner első, embert is szállító tesztrepülése után. A Starlinerrel már az odaúton is problémák voltak, szivárgott belőle a hélium, és meghibásodott a hajtómű is. Ezért az űrhajó, biztos, ami biztos alapon a legénysége nélkül tért haza. Itthon aztán kiderült, hogy probléma nélkül haza tudtak volna jönni vele az űrhajósok is, de sem a NASA, sem a Boeing nem akarta veszélybe sodorni őket.
A két űrhajós nem volt veszélyben az űrállomáson, és egyedül sem voltak. Az ISS-en ugyanis egymást váltják a tudósok. Közben persze folytak a tárgyalások arról, hogyan lehet két extra embert hazahozni onnan, ugyanis ez nem olyan egyszerű. Az űrhajókon ritkán van pótszék. Tavaly decemberben a NASA már azt jelentette be, hogy legkorábban idén tavasszal jöhetnek haza az űrhajósok, amikor megérkezik a váltás a Nemzetközi Űrállomásra. Ráadásul nem a Boeing, hanem Elon Musk űrkapszulájával érkezhetnek majd. A Crew Dragon kapszulának februárban kellett volna legénységet vinnie az ISS-re, de ez a küldetés is késett.

Az ISS-en eltöltött kilenc hónap alatt Sunita Williams lett az a nő, aki a világon a legtöbb időt töltötte űrsétával. Összesen több mint 62 órát töltött az ISS-en kívül az űrben a kollégájával. Ezalatt megszereltek egy külső rádióegységet.

Vasárnap este ért az űrállomásra a Crew Dragon, ez vitte föl a NASA következő küldetésének legénységét, és ez hozta vissza az a két űrhajótöröttet. A visszaút kedden indult, és magyar idő szerint szerda hajnalban ért véget. A kapszula összesen négy embert hozott. Williams és Wilmore mellett földet ért a NASA előző küldetésének űrhajósa, Nick Hague, és Alekszandr Gorbunov, az orosz Roszkozmosz űrhajósa is.
Az űrkapszula Florida partjainál landolt a tengerben, ahol már várta a NASA mentőhajója. Mivel az elmúlt kilenc hónap alaposan igénybe vette Sunita és Butch izomzatát, a mentőegységek hordágyon vitték őket a hajóra. A mentést élőben közvetítette a NASA, ezen az látszik, hogy mindketten jól vannak, mosolyogtak, integettek a kamerába. A mentés egyik legmeghatóbb jelenete pedig az volt, hogy a kapszula körül megjelent egy csapat kíváncsi delfin. A NASA kommentátora a delfinrajt „tiszteletbeli mentőegységnek” nevezte.
Kiemelt kép: Az űrkapszula a Mexikói-öbölben landol. Forrás: NASA