Most olyan egytálétel recepteket írtunk nektek, amiket ti is könnyen el tudtok készíteni.
Mielőtt belecsapnánk, fontos, hogy főzés előtt átnézzétek a hozzávalókat, nehogy nálatok, vagy azoknál, akiknek készítitek, allergiás reakciót váltson ki.
A receptek 4 adagra szólnak.
Paprikás csirke
Mielőtt belevágunk a főzőcskézésbe, a lenti recepteknél két dologra figyeljetek oda. Az egyik, hogy amikor a hagymát pirítjátok csak kevés zsiradékot (vagy olajat) tegyetek a lábasba. Egyrészt azért, mert több nem is kell, másrészt azért, hogy fel ne spricceljen rátok a forró zsiradék. A másik: a zöldség aprítása. Érdemes egy felnőttől megtanulnotok, hogyan bánjatok biztonságosan a konyhai késsel, mielőtt főzőcskézni kezdtek. És akkor jöjjön is a recept.
Mi kell hozzá?
- 8 csirkerész, ami állhat felső- és alsócombból, esetleg szárnyból. Ezek a szaftosabb részei a csirkének.
- egy evőkanál zsiradék (növényi olaj vagy sertészsír),
- egy evőkanál édes pirospaprika (fűszerpaprika),
- három vöröshagyma,
- Két paradicsom,
- 1 paprika,
- egy teáskanál só,
- pár csipet bors,
- egy doboz tejföl,
- egy evőkanál liszt.
Előkészítéskor a hagymát apróra vágjuk, a paradicsomot és a paprikát pedig kockára. Előveszünk egy lábast (mi most azt javasoljuk, legyen inkább egy nagyobb, hogy jól elférjetek benne), amibe beletesszük a zsírt (olajat) és közepes fokozaton egy-két percig kevergetjük a hagymát. Ezután jön egy fontos rész: a fűszerpaprika rászórása. Ehhez levesszük a tűzről az edényt. Ha villanytűzhelyed van, akkor simán csak félrehúzod, de vigyázz, mert a tűzhely lapja forró marad, mivel nem kapcsoljuk le. Ha gáztűzhellyel dolgozol, akkor helyezd a nem használt rózsára a lábost, és itt is vigyázz, nehogy a láng megégessen. Ezt megelőzendő vedd lejjebb a fokozatot, mielőtt leemeled róla a lábast. Most már szórhatod a fűszerpaprikát, keverd össze a hagymával. Amúgy azért vesszük le, mert forró tűzön hamar odakaphat a paprika és ettől keserű lehet az étel.
Ha ezzel megvagy, dobd hozzá a paradicsomot és a paprikát és tedd vissza a lángra. Picit kevergesd, majd jöhetnek bele egészben a csirkerészek. Önts hozzájuk kb. 2 deci, vagyis egy pohárnyi vizet, a lényeg, hogy olyan háromnegyedig ellepje a húsokat. Jöhet rá egy kis só, bors. Óvatosan megkeverjük, majd lefedjük és alacsonyabb lángon addig főzzük, míg a hús meg nem puhul. Ez általában 20-30 perc, de nézz rá időnként, hogy áll. Érdemes lehet időzítőt is beállítanod, hogy ne hagyd ott túl sokáig. Amúgy is menet közben rá kell nézzél néha, mert ha nagyon elfő a leve, akkor azt pótolni kell, hiszen az lesz a szaft. Kicsi vizet lehet még alá önteni, de csak fokozatosan. Ha túl sok, akkor elveszti az ízét és túl leveses lesz.
Amíg fő a húsunk, keverjük össze jó alaposan egy tálban a tejfölt a liszttel. Amikor a csirke már megfőtt, vegyünk ki egy kicsit a levéből, mondjuk egy merőkanálnyit, és tegyük hozzá a lisztes tejfölhöz. Keverjük így is össze (a forró lé segíteni fog az esetleg megmaradt apró lisztcsomók oldásában), és öntsük vissza a lábosba, majd alaposan keverjük át. Ha nem akarjátok, hogy a hús tálalás előtt lejöjjön a csontról a kevergetéstől, vegyétek ki a csirkerészeket egy tálba mielőtt megcsináljátok a lisztes tejfölös habarást (a sűrítést, amitől a lé szaft lesz, így hívják). Majd amikor megkevertétek a szaftot, tegyétek vissza. És kész is van.
Csirkepaprikáshoz nem kell feltétlen nokedlit csinálni, nagyon finom tésztával is. De van aki rizzsel szereti. Ha nagy tejfölimádók vagytok, tálaláskor lehet egy kis plusz tejfölt tenni a köretre és a húsra is.
Cukkinis lecsó

A nyár egyik nagy kedvence, ami bármikor elkészíthető. És hidegen és melegen is nagyon finom. Két lehetőséget is adunk: lehet hússal, vagy anélkül.
Mi kell hozzá?
- két vöröshagyma,
- nyolc tv-paprika,
- négy paradicsom,
- két hámozott cukkini,
- 1 dl napraforgó olaj,
- egy teáskanál só,
- bors,
- őrölt fűszerkömény (ha szeretitek, de nem muszáj),
- egy teáskanál pirospaprika (fűszerpaprika),
- és ha húsosan akarjátok: kolbász felkarikázva (kb. egy 10 karikányi).
A hagymát apróra vágjuk, a paprikát vékony karikákra, a paradicsomot és a cukkinit pedig kockákra vágjuk.
A hagymát közepes lángon, egy közepes lábasban, kevés olajon üvegesre pirítjuk. Elsőnek a paprikát adjuk hozzá, mert annak több idő kell puhulni, mint a többi zöldségnek. A paprikát 5-10 percig fonnyasztjuk félig lefedve (kis rést hagyjunk az edény fedőjén). Állítsatok be esetleg időzítőt, de ne nagyon hagyjátok el amúgy sem a tűzhely környékét, mert ez a kaja nagyon hamar elkészül. Ezután jöhet a cukkini, amit kb. 4 percig fonnyasztunk lefedve (ha szeretnétek bele kolbászt, most tegyétek bele). És akkor a végén a felkockázott paradicsom és a fűszerek, azaz a só, bors és a pirospaprika, esetleg kömény. Pár percig főzzük még, és amikor úgy érezzük, hogy minden megpuhult, elzárhatjuk a tűzhelyt. Mert kész is vagyunk. Ehetjük kenyérrel vagy rizzsel is.
Vega rakott karfiol

Mi kell hozzá?
- Egy karfiol,
- egy vöröshagyma,
- egy teáskanál só,
- pár csipet bors,
- egy teáskanál majoranna,
- 150 gramm rizs,
- 150 gramm vörös lencse,
- egy nagy tejföl,
- kis olaj,
- 100 gramm sajt (mondjuk trappista).
Először is, ha nem akarunk bajlódni, vegyünk félkész rizst. Azt 10-15 perc alatt forró vízben (a zacskójában) meg tudjuk főzni.
Aztán jöhet a karfiol. Szedjük rózsáira és tegyük bele forrásban lévő vízbe. Egy 5 percig pároljuk, majd szűrjük le, tegyük félre.
Utána készítsük el a vega pörit. Szokásosan kockázzuk a hagymát, megpirítjuk egy kis olajon üvegesre. Ezután hozzáadjuk a paradicsomot. Befűszerezzük és hozzáadjuk a vörös lencsét, majd annyi vizet adunk hozzá, ami elfedi. Ezt 10-15 percig közepes lángon főzzük. A vörös lencse lehet, szétesik kicsit, de ne izgulj, csak krémesebb lesz a végeredmény tőle.
Ha ezekkel megvagyunk, vegyünk elő egy tepsit (ekkora adaghoz egy kb. 32*18 centis az ami jó). Kenjük ki egy kicsi olajjal az alját. Alulra jöhet egy réteg rizs, rá jöhet a lencsés pöri, majd a karfiolrózsák, amiknek a tetejére tejfölt és sajtot kenünk. Ezt tesszük a 200 fokra előmelegített sütőbe kb. 30 percre, amíg a sajt meg nem pirul rajta.